Türkiye'nin Trend Listesi

Gemilerin Gizemli Bir Şekilde Hareket Ettiğini Gösteren GPS Verileri

0 244

Dünyanın dört bir yanındaki gemiler, aslında binlerce kilometre uzakta olduğu halde ABD San Francisco yakınlarındaki Point Reyes bölgesini daire içine almış gibi görünen sahte yerler bildiriyor.

Gemi ve diğer deniz araçlarının konumları her bir aracın entegre otomatik tanımlama Sistemi (AIS) tarafından yayınlanmaktadır. Bunlar uluslararası hukuk uyarınca bir geminin kimliğini ve GPS konumunu belirtmek için zorunludur. SkyTruth ve Global Fishing Watch çevre gözlemcilerinden Bjorn Bergman, AIS bilgilerinin tarihsel bir veritabanından anomalileri keşfetti. Bergman, 2018, 2019 ve 2020 kayıtlarını karşılaştırdığında şoka uğradı. Gemilerin toplam manevra ve mevcut seyir içerisindeki hareketlerini incelediğinde aslında o ülkeye bile ait olmayan deniz taşıtlarının ordaymış gibi hareket ve manevralarına şahit oldu.

Anomaliler bununla sınırlı değildi. Araçlar harita kayıtlarına göre seyirleri denizde başlayıp karada sona eriyor, yada karada hareketlerine devam da ediyordu. Yetkililerle durumu paylaşan Bergman henüz müsbet bir yanıt alabilmiş değil.

Yorumları Göster

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Onaylıyorum

Gizlilik ve Çerez Politikası