Gündem

Bir kedi sahiplenmeden önce bilmeniz gereken 10 şey

Kediler harika yoldaşlık yapan canlılardır. Onlar özellikle yalnız yaşayan bireyler için arkadaş olmakla kalmaz, aynı zamanda fareleri uzak tutmak için doğal bir yerleşik motorlara sahiptirler 🙂 Bu oldukça havalı değil mi?

Ama bir kediye sahip olmak demek, sevimli, yumuşak, mırıltılı bir arkadaştan daha fazlasıdır. Bir kedi sahiplenmeden önce düşünmeniz ve bilmeniz gereken birkaç şey var.

1. Bir kediyi almak demek doğadan bağımsız yaşamaya başlaması demektir. Evde olan bir kedi kendilerine bakamazlar. Evlat edinmeden önce, yaşam tarzınızın kedi için yer açabileceğinden emin olun. Ne kadar meşgul olduğunuz ve ne evde ne kadar zaman geçirdiğiniz, almanız gereken kediyi belirleyecektir. – çok meşgul insanlar, çok fazla bakım ve dikkat gerektiren bir kedinin zamanını bulmakta zorlanabilir, hele ki zeki ve aktif karaktere bir sahip bir kediyse… Ancak, çalışma yaşam tarzı için ideal kediler de var. Araştırmanızı buna göre yapın.

2. Uzun saatler çalışıyorsanız ve günün sonunda eve geldiğinizde sizi kapıda karşılayacak dostça bir yüz istiyorsanız kedinin siz yokken meşgul olması ve oynaması için bir arkadaş edinmek, mükemmel bir çözüm olabilir.

3. Alerjiniz var mı? Şiddetli alerjik reaksiyonlarınız varsa, bir kediyi eve getirmeden önce kendinizi kedi alerjileri için allerji testi yaptırmayı muhakkak düşünün. Öneriler için veterinerinize, kitaplarınıza veya hayvan barınağı çalışanlarınıza danışın.

4. Bir kediyi eve getirmeden önce, genel sağlık kontrolu ve aşıları için veterinere götürün. Ayrıca, yaş müsait olduğu zaman kısırlaştırılmak üzere programlayın.

5. İyi bir kedi kumu tuvaleti ve kaliteli kedi kumu alın . Kapalı bir tuvalet kutusu siz, yaşam alanınıza ve kedinize daha fazla mahremiyet sağlayabilir. Ayrıca kaliteli bir kum sayesinde topaklanan dışkıların toplanması daha kolaydır. Kedinizin ve burnunuzun rahatlığı için kutuyu temiz tutun. Ayrıca, kediniz için iyi dengelenmiş, yaşına uygun yiyecekler aldığınızdan emin olun. Veterinerinizden, yerel evcil hayvan mağazanızdaki temsilcilere danışın.

6. Kediler oynamayı sever. Oyuncak fareler, ipler, tüyler ve hatta boş kutular onlar için paha biçilmez eğlencelerdir . Bu oyuncakların pahalı olması gerekmez (hatta kendiniz de yapabilirsiniz!), sadece kedinizi mutlu, aktif ve zihinsel olarak meşgul edecek kadar olduğundan emin olun.

7. Kanepenizin parçalanmasını veya yeni çantanızın harap olmasını istemiyorsanız, tırmalama direği muhakkak edinin.

8. Bisküvi’ler, macunlar yada dondurularak kurutulmuş bu kedi yiyecekleri, kedinize rüşvet ve eğitim için mükemmel araçlardır.

9. Evcil hayvan sigortası alın. Umarız buna ihtiyacınız olmaz, ancak her zaman söyledikleri gibi, “Güvende olmak üzgün olmaktan daha iyidir.” Şuan Türkiye’de hemen hemen her sigorta şirketi “Pati sigortası” poliçesini çoook çok ekonomik fiyatlarla sunmakta.

10. Eve getirdiğiniz bir yavru kedi ise, erken bir bakım rutini başlatmanız hayati öneme sahiptir.. Banyo aksesuarları, fırçalama ve tırnak kesimi önemlidir.

Hepsi bu kadar! Bunlar, kendinize yeni bir arkadaşınız olduğunda akılda tutulması gereken şeylerden sadece birkaçı. Bir başka önemli husus: Kediler genellikle yaklaşık 20 yıl yaşarlar, bu yüzden siz ve tüylü arkadaşınız uzun süre birlikte olacaksınız.

Bu içeriğe tepkin?