Mobil

Gizliliğinizi Ucuz bir Telefona Satmak Gerçekten iyi bir fikir mi?

Xiaomi normal şartlar altında bir telefon ararken düşündüğünüz markalar arasında olacaktır. Düşük bütçeli,  fiyat/performans telefonlarından amiral gemisi katillerine kadar, Çinli üretici Xiaomi hakkında son zamanlarda yapılan açıklamalar gizlilik uygulamalarını ciddi şekilde sorgulamakta.

Forbes’e konuşan güvenlik araştırmacıları Gabriel Cirlig ve Andrew Tierney, Xiaomi’nin web tarayıcılarının gizli modda bile olağanüstü miktarda veri topladığını iddia etti. Bu, önyüklü MIUI tarayıcısında yapılan tüm URL’leri ve arama sorgularının, Mi Browser Pro ve Mint Browser’ı içerdiği iddia edildi. bu tarayıcıların Google Play Store’da 15 milyondan fazla indirilmesi var.

Bu bizi kaçınılmaz bir soruyla yüz yüze bırakıyor: Ucuz bir telefon, gizliliğinizi 3.şahıslara teslim etmeye değer mi?

Veri toplamanın günümüzde çok yaygın hale geldiği doğru, birçok insan da bunu bir yaşam gerçeği olarak kabul eder. Bulgular hakkında en çok endişelendiren şey, Cirlig’e göre şirketin cihazları ve dolayısıyla kullanıcıları tanımlayan benzersiz sayılar kullanmasıdır. Forbes’a göre , “Cihaz aynı zamanda hangi klasörleri açtığını ve durum çubuğu ve ayarlar sayfası da dahil olmak üzere hangi ekranları kaydırdığını kaydediyordu.” Bu şu demek, Anonim değilsiniz, veri toplanırken siz benzersiz bir numara ile kaydediliyorsunuz. MIUI ID’niz telefonu ilk kurarken sizden istenen birşey, kullanmak zorunda değilsiniz, ancak Xiaomi MIUI ID’nin avantajları için size cazip hale getiriyor.

Xiaomi , iddiaları yalanlamak için  önce “gerçeğin bu olmadığını” belirterek kaçamak bir cevap verdi . Ardından yanıtları bir Twitter dizisiyle takip etti . Söz konusu blog yazısında Çinli üretici toplanan tüm verileri “sonradan” anonimleştirildiğini ve uygulamalarının topladığı verilerin endüstri standardından farklı olmadığını iddia etti. Ancak, bu kullanıcılar daha yüksek sesle Xiaomi’yi suçlamaya başalyınca , Xiaomi tarayıcılarına apar topar bir güncelleme gönderdi ve kullanıcıların gizli modda veri toplamasını kapatmasına olanak sağladı.

Peki problem çözüldü mü? Hayır! Veri toplamayı kapatma seçeneği eklemek kullanıcılar tarafında  zayıf bir önlem olduğu aşikar. Temel meseleyi de ele almıyor. “Gizliliğiniz ve güvenliğiniz en yüksek önceliğe sahipse” Xiaomi neden bu verileri ilk etapta topluyor?

Bu içeriğe tepkin?