Popüler Bilim

Avrupa’daki Radyasyon Seviyelerinde Beklenmedik Artış Gözlendi

İnsanlar için zararsız kabul edilen seviyelerde olan, ancak radyasyon izleme istasyonları tarafından tespit edilecek kadar önemli seviyelere yükselen radyasyon artışı, geçtiğimiz hafta atmosferdeki insan yapımı radyonüklid parçacıklarının yeni değerleri tedirgin etmeye başladı. Anormalliğin sorumluluğunu üstlenmek için henüz herhangi bir avrupa ülkesinden açıklama gelmemiş olsa da, Avrupa’daki radyasyon seviyelerinde gizemli artış’ın sebebi İsveç radyasyon güvenlik kurumu tarafından kamuoyuna bildirildi.

İsveç Radyasyon Güvenlik Kurumu Salı günü attığı bir tweet’de , “düşük seviyelerde radyoaktif madde sezyum-134, sezyum-137, kobalt-60 ve rutenyum-103 ölçüldü .”

 

Uluslararası radyasyon salınım normlarına göre ölçülen seviyeler o kadar düşük ki insanlar ve çevre için tehlike oluşturmuyor.

Lassina Zerbo, Bu izotoplar büyük olasılıkla sivil bir kaynaktan geliyor, kesin olarak nükleer silah kaynaklı değil nükleer enerji üretimi ile ilgili bir kaynak olduğunu belirtti. Ayrıca kaynağın muhtemel bölgesini tahmin edilebildiğini, ancak CTBTO’nun [Kapsamlı Nükleer Test-Yasaklama Anlaşması Örgütü] kesin kökenini belirleme yetkisilrinin dışında olduğunu belirtti.

Bu içeriğe tepkin?