Popüler Bilim

Bilim adamları CO2’yi Diğer Gazlardan Ayırıcı Bir Membran Geliştirdi

Bilim adamları, atmosferde yayılma şansı olmadan önce karbondioksit (CO2) emisyonlarını yakalamak için kullanılabilecek yeni bir kendinden montajlı gümüş membran geliştirdiler.

Ekibin daha önce hiç denenmediğini söylediği bir teknik kullanarak, araştırmacılar gaz ayırma zarını sadece değerli metalin küçük bir birikintisi ile tohumladılar ve membrandaki minik gümüş kristalleri veya dendritleri büyütmek için CO2 akışını kullandılar .

Bu dendritler daha sonra yapının verimliliğini önemli ölçüde artıracak ve önceki yöntemlerde olduğu gibi değerli metallerin çoğunu kullanmak zorunda kalmadan büyük miktarlarda CO2 ve oksijenin akmasına izin verecektir.

İngiltere’de Newcastle Üniversitesi’nden karbon yakalama mühendisi Greg Mutch, gümüşten tümleşik bir membran inşa etmediğini, bunun yerine, az miktarda gümüş ekleyip zarın içinde büyüterek, istediğimiz işlevselliği eklediklerini ifade etti.

Süreç, atmosfere akmasını engellemek ve antropojenik küresel ısınmaya katkıda bulunmak amacıyla CO2 emisyonlarını filtrelemek için geniş bir yaklaşım yelpazesi olan karbon yakalama ve depolama (CCS, yani karbon tutumu) olarak adlandırılan bir örnektir .

Dünya çapında, bazıları onlarca yıl öncesine dayanan çok sayıda endüstriyel CCS projesi uygulanmıştır. Ancak alan hala geliştirilmekte olup, karbon yakalama bilim ve ekonomisindeki gelişmeler her zaman yapılmaktadır. Karbon tutma sırasında, emilim, adsorpsiyon ve ana oyuncuları temsil eden gaz ayırma membranlarının kullanılması ile CO2’nin diğer gazlardan ayrılabilmesinin birkaç farklı yolu vardır.

CCS’deki membranlar, bazı gazların dağılmasına izin verirken, diğerlerini durdururken geçirgen bir bariyer görevi görür. Araştırmacılar, gümüşün ‘çift fazlı, erimiş karbonat membranlar’ adı verilen bir membran sınıfında kullanıldığında, CO2 ayrılmasında görülen en güçlü verimliliklerin bir kısmını sunduğunu söylüyor.

Tabii ki, sorunlu olan ucuz bir malzeme değil. Ancak yeni çalışmalarında Mutch’ın ekibi, CO2 ayırma işleminde gümüş kullanmanın faydalarını çıkarmanın bir yolunu bulurken, aslında bir çok elementin kendisine ihtiyaç duymadı. CCS membranlarında gümüş kullanmak istiyorsak, maliyet etkinliğindeki kazanımların ötesinde, ekip ayrıca daha önce tam olarak keşfedilmemiş permeasyon mekanizmalarından yararlanarak burada membran üretmenin yeni yollarına bakabileceğimizi önermektedir.

Araştırmacılar , “Uzun süreli stabilite için rutin olarak zararlı olarak kabul edilen membran geçirgenliğinin denge dışı koşullarının, bunun yerine membranlara yerinde işlevsellik eklemek için uygun koşullar olarak düşünülmesini öneriyoruz .” ifadelerini kullandı.

Bu içeriğe tepkin?