Popüler Bilim

Fizikçiler İlk “Quantum Radarı” Prototipini Yaptı

2008 yılında , MIT’den bir mühendis, neredeyse hiç foton kullanmadan nesneleri aydınlatmak için dolaşma özelliklerini kullanmanın bir yolunu tasarladı . Bazı senaryolarda, bu teknoloji üreticilerine göre, özellikle gürültülü termal ortamlarda geleneksel radardan daha iyi performans göstermeyi vaat ediyor.

Şimdi, araştırmacılar bu fikri daha da ileriye taşıyarak potansiyelini çalışan bir prototiple ortaya koydu.

Teknoloji nihayetinde güvenlik ve biyomedikal alanlarda çeşitli uygulamalar bulabilir: örneğin daha iyi MRI tarayıcıları oluşturmak veya doktorlara belirli kanser türlerini aramanın alternatif bir yolunu vermek.

Avusturya Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nde çalışmaları yürüten kuantum fizikçisi Shabir Barzanjeh , ” Gösterdiğimiz prototip , mikrodalga kuantum radarı için bir kavram kanıtıdır” diyor. “Mutlak sıfırın üzerindeki bir derecenin birkaç binde biri kadar oluşan dolaşımı kullanarak, oda sıcaklığında düşük yansıtıcılıklı nesneleri tespit edebildik.”

Cihaz, bir alanı taramak için radyo dalgaları göndermek yerine, birbirine dolanmış foton çiftlerini kullanarak, normal bir radarla aynı prensiplerle çalışmakta, Karışık parçacıklar, birbirleriyle şans eseri beklediğinizden daha fazla ilişkili özelliklere sahip olarak ayırt edilir. Radar söz konusu olduğunda, her bir dolaşmış çiftten bir sinyal foton olarak tanımlanan bir foton bir nesneye gönderilir. Avara olarak tanımlanan geri kalan foton, bir raporun geri gelmesini bekleyerek tek başına tutulur.

Sinyal foton bir nesneden yansıtılırsa ve yakalanırsa, sinyali diğer rasgele parazitlerden ayırarak bir imza paraziti oluşturmak için avara ile birleştilir. Sinyal fotonlar bir nesneden yansıdığı için, bu aslında kuantum dolaşıklığını en doğru şekilde kırmaktadır . Bu son araştırma, dolaşıklık bozulduğunda bile, yansıyan bir sinyal olarak tanımlamak için yeterli bilginin hayatta kalabileceğini doğrulamaktadır.

Çok fazla enerji kullanmaz ve radarın tespit edilmesi zordur, bu da güvenlik uygulamaları için faydaları vardır. Bununla birlikte, bunun geleneksel radardan en büyük avantajı, standart radar donanımının hassasiyetini ve doğruluğunu etkileyen arka plan radyasyon gürültüsünden daha az nitelikte olmasıdır. Yani normal radardan çok daha düşün radyasyon yayar.

Şuan söz konusu prototipi geliştirmek için önlerinde çok uzun bir zaman olduğunun altını çizen Barzanjeh, “Mevcut şartlarda çok soğuk ortama ihtiyaç var, bunu daha kullanılabilir hale getirmemiz gerekiyor.” dedi.

 

Bu içeriğe tepkin?