Popüler Bilim

Hayatı Durduran Covid-19 Kilitlenmeleri Sismik Hassasiyeti Arttırdı

Yapılan bir araştırmaya göre COVID-19 pandemi yasakları, normal hareketli şehir merkezlerini birer hayalet kasabaya dönüştürdü. Bu durum küresel sismik verilerin ortaya çıkardığı gibi, insanlar tarafından üretilen sismik parazitlerin dramatik bir şekilde düşmesine neden oldu. %50’ye varan insan kaynaklı sismik gürültü’nün ilk başladığı dönem 2020 ocak sonlarında başladı ve Mart’tan Mayıs’a kadar zirveye tırmandı. Araştırmacılar, 23 Temmuz’da Science dergisinde çevrimiçi olarak yayınlanan raporda, sismik dalgaların insan faaliyetlerinden en uzun ve en belirgin düşüşü olduğunu bildirdi .

Sismometre (Sismograf) Ne İşe Yarar?

Dünyada, sismometreler sadece yeryüzünde dolaşan yüksek deprem yankılarını almakla kalmaz.Bu bilim enstrümanları ayrıca okyanus dalgalarının veya yeraltında dolaşan yeraltı suyunun neden olduğu uğultu ve bazen yaklaşmakta olan bir volkanik patlamaya işaret eden periyodik titremeler gibi birçok ince yankıları da tespit eder. Sismometreler, trafik akışı, inşaat şantiyeleri, geçit törenleri veya futbol oyunları gibi günlük insan faaliyetlerinin ürettiği zemin titreşimlerini bile tespit edebilir.

Araştırmaya liderlik eden Brüksel’deki Belçika Kraliyet Gözlemevi’nden sismolog Thomas Lecocq, sismik titreşimler ve insan faaliyetinden kaynaklanan gürültü arasındaki bağlantının göründüğünden daha sezgisel olduğunu söylüyor. “İnsanlara bir deprem duyup duymadıklarını sorduğumuzda, sık sık, ‘Yoldan geçen bir kamyon gibi mi geliyor?’ diye soruyoruz. İnsanlar bir kamyonun yuvarlanma sesini hissettikleri titreşim ile depremi ilişkilendiriyor.”

Ancak doğal tehlikeleri gösteren grafik desenlerini diğer sismik sinyallerden ayırmak oldukça zordur. Bazı desenler tarihsel olarak göze çarpıyordu: İnsan kaynaklı göstergeler çalışma günleri olan hafta içinde artar hafta sonu tatillerde ise düşer. Bu sinyallerin önceki analizleri yerel olma eğilimindedir. Sonuç olarak Lecocq, araştırmacıların insan sismik gürültüsünün küresel kapsamını hiç haritalamadıklarını söylüyor.

Nasıl Hesaplanıyor?

Koronovirüs kaynaklı tatil yada evde kalma eylemlerini ve diğer insan kaynaklı sismik gürültünün değişimini değerlendirmeye çalışmak için Lecocq ve meslektaşları, 4-14 hertz arasında frekanslı sismik sinyallere odaklandılar. Düşük sismik frekanslar okyanuslardan ve hava koşullarından daha fazla etkilenme eğilimindedir ve daha yüksek frekanslı sinyaller geçtikleri çökeltiler tarafından daha kolay emilir ve sönümlenir.

İnsan kaynaklı sismik gürültüde küresel değişim, Kasım 2019 – Mayıs 2020

Dünyadaki 268 sismik istasyondan 185’i (yüzde 69)’u insan kaynaklı gürültülerde önemli düşüşler gösterdi. Araştırmacılar, pandemi dünya çapında gürültü azalma gösteren bölgelerde kilitlenmelerle birlikte değiştini ortaya koydu. Çin’de yapılan analizler daha sonra Avrupa’da ve daha sonra dünyanın geri kalanında da sağlaması yapılarak desteklendi.

Bu içeriğe tepkin?