Popüler Bilim

Herkesin Dilinde Bir Fiyat/Performans. Nedir Bu Fiyat Performans?

Ülke olarak bir kelime, kelime grubu yada bir tanımı ağızlara “Pelesenk” eylemeyi çokça sevdiğimiz herkesçe bilinen birşey. Son yıllarda buna en büyük örnek “Fiyat/Performans” mukayese tanımı. Lakin sevdiğimiz şeyi o kadar benimsiyoruz ki, aslında olmayan birşeyde bile kullanmamız, o tanımın ciddiyetini ve kullanışlılığını per-ü perişan etmekten öteye gitmiyor, nihayetinde sıradan önemsiz ve hatta kelime çöplüğünde yerini buluyor.

Reel Tanımı Neydi?

Fiyat/Performans, gördüğünüz üzere 2 farklı kelime/unsurun birbiriyle nitelik ve nicelik olarak birbiriyle kıyaslanması ve satınalınabilirliği makul olup olmamasını değerlendirme tanımıydı. Ancak atlanan birşey vardı. İktisadi olarak bir ürün satınalma planı yaptığımızda “fiyat” kavramı kişilerin satınalabilirliği kişiden kişiye değişen birşey olarak dönüşüm geçirmekte. Hakeza “performans” kavramı da ondan ne beklediğimiz ile doğru orantılı. Örneğin 50’li yaşlarda bir tüketicinin satınalma planındaki telefon özellikleri “Arasın, mesaj okusun/yazsın e biraz da haber okutsun” iken, Bir oyuncu gencin performans’dan beklediği çok çok daha öte bir kavram. Bu bağlamda da makul ölçüde buna göre fiyatlandırma.

Tanım çok net aslında :

Bir marka ürünün nitelik olarak başka bir marka ürünle aynı olup fiyat olarak makul olması bu ürünü gerçek “Fiyat/Performans” ürünü yapar.

Nitelik olarak farklı, ki kullanılan malzeme kalitesi olarak daha düşük özellikte bir ürüne dahi Fiyat/Performans yaftası vurur olduk. Buna sonraki paragrafta deyinmeden önce asıl tanımın ne içerdiğine bakalım. Fiyat unsuru bu iş için aklımızda ve ortalama fiyat politikası üzerindeki beklentimizi belirlerken, o satınalmadan ne beklediğimizin ne kadarını karşılıyor olması ve bizi ne kadar yeterlilik anlımda doyurduğu performans beklentimizi belirler.

Nasıl Başladı Bu Organize Yokediş ?

Sosyal psikoloji tarafından ele alırsak bir şeyi ne kadar çok kullanırsanız/tüketirseniz o kadar çabuk son bulur, tükenir. Aslında bakarsanız popüler kültür’ün bize kazandırdığı (!) Fiyat/Performans tanımının organize yoketme eylemi istisnasız herşeye Fiyat/Performans yaftası vurmakla başladı. Ürün inceleme videoları yada haberleri, Teknoloji sitelerinin reklam bedeli karşılığında çöp cihazları parlatma/pr organizasyonları bunun başlangıç vuruşunu yapan en önemlileriydi. Okuyucu bu tanımı çok sevmişti. Gittiği lokantada içtiği çorbanın tadını soranlara bile “Eh işte fiyat/performans” yanıtını verenlere şahit olduğumuz an tehlike çanları çalmaya çoktan başlamıştı.

Ürün inceleme video’su demişken, size durumun vahamiyetini gösterebilmek adına bir deneyimimizi paylaşmak istiyorum. Geçtiğimiz günlerde bir zincir marketin kasasında sıra beklerken cam vitrin içerisindeki rafta bulunan tablet gözüme ilişti. Fiyat makul görünüyordu 3GB ram diye koca puntolarla da yazılmıştı, hızlıca telefonumu çıkarıp model numarasından ürün özelliklerini ayrıntılı incelemek istedim, kasası hantalmı, zarif mi diye. Youtube’a ürün adı ve sonuna “inceleme” kelimesi ekleyerek arattığımda 2 inceleme videosu listelendi. Her ikisinde de fiyat/performans xxxx tabletini satınaldım inceleme şeklinde başlıklarla. Hatta Youtube arama çubuğuna “Hometech Alfa 10TM” yazıp arattığınızda çıkan sonuçları inceleyin. 10’lu yaşlarda 2,3 genç kardeşimiz maksimum 2dk’lık inceleme yapmışlar kendilerince. Kararları Fiyat/Performans olmuş haliyle.

 

Satınalma Kriterlerimizi Nasıl Etkiliyor?

Yukarıdaki kullanıcı yorumlarını gördüğümüzde en düşük konfigürasyonlu bir akıllı cihazda da görüyoruz fiyat/performans yorumunu, bir masa yada bir vileda kovasının yorumunda da 🙂 Hayatımızın bir parçası olan her satınalma deneyiminde hunharca kullandığımız fiyat/performans tanımının geldiği son noktayı aslında yazının başlarında belirtmiştim çorbacıdaki çorba deneyimiyle.

 

Bu içeriğe tepkin?