Popüler Bilim

İnternet Çocuklar İçin Ne Kadar Güvenli?

İnterneti bugün kullanmadığımız hiçbir alan kalmadı. Bankacılık, alışveriş, iletişim, eğlence ve daha fazlasını internet üzerinden yapabiliyoruz. Ama herkesin bildiği “Her nimetin bir külfeti vardır.” sözü gibi hayatta hiçbir şey bu kadar kolay ve mükemmel olamaz. Evet, internet hayatımıza birçok kolaylık sağlayan büyük bir nimet. Ama beraberinde şeytanın aklına gelmeyecek türden olumsuzluklar da getirdi. Dolandırıcılar, tacizciler,siber zorbalar ve daha nicesi…

Peki Bilgisayarın Karşısındaki Bu Sefer Savunmasız ve Masum Çocuğunuzsa ?

ABD’nin CBS kanalında konuk olan Youtube Ceo’su Susan Wojcicki dahi, kendi çocuklarına  Youtube kullandırtmadığını, sadece sınırlı sürede Youtube Kids kullanmalarına izin verdiğini açıklayarak tehlikenin boyutlarını gözler önüne sermiş iken biz minicik yavrularımızın eline “Aman ağlamasın”, “Biraz soluklanayım”,”Yemeğini yesin” gibi mazeretler üreterek ellerine tableti tutuşturduğumuzda kim bilir nelere şahit oluyorlar ?

“Mavi Balina” kabusunun bittiğini düşünebiliriz. Ancak bitmiyor, sadece yerini diğerlerine bırakıyor. “Animasyon” adı altında sunulan zehirli içerikler yüzünden çocuklarımız , daha geçtiğimiz günlerde görmelerini, duymalarını istemeyeceğimiz iğrençliklerle tanıştı. Sokakta yanlarına dahi yaklaştırmayacağımız kişiler, birçok oyunun sohbet odasında, masumiyetlerinden yararlanarak onları en güvenli yerlerinde, anne babalarının dizi dibinde evlerinde sinsice istismar edebiliyor.

Peki Ne Yapmalı ?

Bu konuda birinci derecede sorumlu olan kişiler, ebeveynler internet kullanımı, daha doğrusu “interneti doğru kullanma” hakkında bilinçlendirilmeli, başta kendi kullanımlarını sınırlandırmalı ve özellikle sosyal medyada çocukların fotoğraflarını paylaşmaktan kaçınmalıdır.

Bugün kullandığımız operatörlerin/internet sağlayıcıların tamamı “Çocuk Güvenlik Paketleri” öntanımlı olarak gelmekte. Bu faydayı değerlendirip muhtemelen karşılaşmaları en aza indirmelidir. Bunun yanı sıra büyük internet şirketleri Google, Microsoft gibi şirketlerin işletim sistemleri bazında koruma kalkanları mevcut. Aşağıda ilgili haberimizde bir örneğini bulabilirsiniz.

[ideabox_post id=”1029″]

-Çocuklarına sanal platformlara ellerimizle hapsetmek yerine sanat, spor, kişisel beceri gibi alanlarda yeni imkanlar sunarak yeni şeyler keşfetmelerini sağlamak pekala biz ebeveynlerin elinde, harekete geçme vakti çoktan geldi.

-Son ve en önemlisi, ailece kavramını ayakta tutmak. Farklı odalarda farklı televizyonlarda vakit öldürmek, telefon ekranlarına hayatlarımızı sığdırmak yerine birlikte/birarada daha çok vakit geçirmelidir.

 

Bu içeriğe tepkin?