Popüler BilimTıp / Sağlık

Koronavirüs’ü UV Kullanarak Öldürme Çalışmaları Umut Verici

UV-C tipi ışığını yaklaşık yüz yıldır tanıyoruz, UV ışığın son derece enerjik kısa dalga formu, hücresel düzeyde virüsleri yok edebilecek olması, bilim dünyasında COVID-19 virüs’ünü yok etme karşısında son derece umutlu.

Çin’deki bankalarda para banknotlarının temizlenmesinde, toplu taşıma araçlarının dezenfekte işlemlerinde ve Hastanelerde ZAP adı verilen protein’in parçalanmasında UV ışığından faydalanmaları ve başarılı sonuç almaları tüm bilim dünyasında UV ışığının kullanılmasını gündeme getirdi.

Çin’den sonra ABD’ de UV-C ışığını New York City ‘de bulunan metro vagonları ve toplu taşıma araçlarında gece temizlik prosedürleri sırasında koronavirüsü öldürmek için kullanmaya başladı.

Columbia Üniversitesinde Radyolojik Araştırmalar Merkezi’nin müdürü David Brenner, “Bilim adamları olarak, çalışmaları ve testleri düzenli olarak tekrar edeceğiz, ve alınan sonuçları akran değerlendirmesi için yazacağız. Ancak kesinlikle UV ışığının bu virüsü öldürmek için çok verimli olduğu görünüyor. ”

Peki Ya Uygulanabilirlik ?

Ancak böyle bir teknolojiyi geniş ölçekte uygulamakla ilgili iki büyük sorun var. Birincisi, UV-C ışığına uzun süre maruz kalmak cilt tahrişine ve kansere neden olabilir, yani tamamen insanlardan izole bir ortamda kullanılması gerekmekte. İkincisi, mevcut UV radyasyon kaynakları pahalı bir seçenek ve bu yatırımı kısa vadeli tekrarlamak gerek zira bu kaynakların uzun vadeli kullanımı pek mümkün değil.

Bilim adamları şimdi bu iki soruna çözüm bulmak için adeta yarışıyor.

Columbia Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı insanlar için güvenli gibi görünen ve buna rağmen virüsleri öldürme yeteneğine sahip olduğunu keşfettiği 222 nanometre dalga boyunda ve ışık spektrumunun ucunda “uzak UVC” ışınları oluşturabilecek yeni bir yöntem keşfettiler.

Mevcut UVC ışıklarının çoğu cıva gazına kaynaklı, pahalı, hacimli ve kısa ömürlüdür. Florasan yada LED lambalar çok daha basit ve enerji tasarrufludur, ancak mevcut durumlarında yeterli miktarda UV radyasyonu yayma yetenekleri ile ciddi şekilde sınırlı.

Gelecek haftalarda gerek Covid-19 virüsüne karşı, gerekse gelecek pandemi süreçlerinde aktif rol alacak dezenfeksiyon yöntemleri ne kadar ilerleyecek birlikte göreceğiz.

Bu içeriğe tepkin?