Popüler Bilim

Kuşlar Küçük olan Beyinlerini Nasıl Geliştirdi?

Evrimsel biyologlar ve paleontologlar, dinozorlardan, Archaeopteryx ve büyük auk gibi soyu tükenmiş kuşlardan ve modern kuşlardan gelen büyük bir beyin hacmi veri kümesi kullanarak kuş beyninin evrimini yeniden yapılandırdılar.

Current Biology dergisinde yayınlanan çalışma, Kretase Dönemi’nin sonunda kitlesel yok oluştan hemen önce, kuşların ve kuş olmayan dinozorların benzer göreceli beyin boyutlarına sahip olduğunu ortaya koyuyor. Yok olmanın ardından, bazı kuş türleri soyu tükenmiş gruplar tarafından boşalan ekolojik alanı yeniden işgal etmek için patlayıcı bir radyasyona maruz kaldıkça beyin-vücut ölçeklendirme ilişkisi önemli ölçüde değişti.

Bruce Müzesi’nde Bilim Küratörü ve çalışmanın baş yazarı Dr. Daniel Ksepka “Büyük sürprizlerden biri, küçük beden ölçüsü seçiminin büyük beyinli kuşların evriminde önemli bir faktör olduğu ortaya çıktı,” diyor . “Birçok başarılı kuş ailesi, beyin boyutları daha büyük gövdeli atalarınınkine yakın kalırken, daha küçük beden boyutlarına küçülerek oransal olarak büyük beyinler geliştirdi.”

Kuş beyinlerinin nasıl değiştiğini ve bir anlamda da geliştiğini anlamak için 37 bilim insanından oluşan bir ekip, mevcut büyük bir veri tabanı ile birleştirdikleri yüzlerce kuş ve dinozorun endokastlarını (kafatası boşluğunun şekline dayanan beynin modelleri) oluşturmak için CT (Tomografi) tarama verilerini kullandı. kuşlardan beyin ölçümleri kümesi. Daha sonra beyin-vücut allometrisini analiz ettiler.

Benzerlik Çok Fazla Yok

Johns Hopkins Üniversitesi’nden ortak yazar Dr. Amy Balanoff, “Gelişmiş dinozorların beyinleri ile ilkel kuşların arasında net bir çizgi yok.” “Emus ve güvercinler gibi kuşlar, aynı vücut boyutuna sahip bir theropod dinozor için beklediğiniz aynı beyin boyutlarına sahiptir ve aslında moa gibi bazı türler beklenenden daha küçük beyinlere sahiptir.”

Gerçekten olağanüstü beyin boyutlarına sahip iki kuş grubu nispeten yakın zamanda gelişti: papağanlar ve corvids (kargalar, kuzgunlar ve akrabalar). Bu kuşlar, araçları ve dili kullanma ve insan yüzlerini hatırlama yeteneği de dahil olmak üzere muazzam bilişsel kapasite gösterirler. Yeni çalışma, papağanların ve kargaların, bu kadar yüksek orantılı beyin boyutlarına ulaşmalarına yardımcı olabilecek çok yüksek beyin evrimi sergilediğini bulmuştur.

Clemson Üniversitesi Campbell Jeoloji Müzesi’nden yazar N. N. Adam Smith, “Birkaç kuş grubu, ortalama beyin ve vücut büyüklüğü evrim oranlarının üzerinde gösteriyor.” “Ama kargalar gerçekten haritaların dışında – diğer tüm kuşları geride bıraktılar. Sonuçlarımız, ‘kuş beyinli’ birini çağırmanın aslında oldukça iltifat olduğunu gösteriyor!”

Stony Brook Üniversitesi’nden ortak yazar Dr. Jeroen Smaers “Kargalar kuş krallığının homininleridir” diyor. “Kendi atalarımız gibi, hem bedenlerini hem de beyin boyutlarını aynı anda artırarak orantılı olarak büyük beyinler geliştirdiler, beyin büyüklüğü arttıkça daha da hızlı bir şekilde gerçekleşti.” ifadelerini kullandı.

Bu içeriğe tepkin?