Popüler Bilim

Loch Ness Canavarı Olduğu İddia Edilen Yeni Bir Fotoğraf Düştü

İskoçya’nın Highlands bölgesinde yer alan ve daha önce adı sıkça göl canavarı ile duyulan Loch Ness’te yüzen gizemli bir yaratığı gösteren yeni bir fotoğraf, loch’un karanlık ve esrarengiz derinliklerinde yaşadığı söylentileri olan uzun boyunlu plesiosaur benzeri kriptit Nessie’ye benzerliği konusunda tartışma yarattı.

Sadece büyük bir sorun var ve muhtemelen bunun ne olduğunu tahmin edebilirsiniz. Görüntü dijital olarak değiştirildi.

Loch Ness Gizem blogu tarafından yürütülen bir araştırmaya göre , görüntü ilk olarak Haziran ayı ortasında bir grubun kurucusu Steve Carrington tarafından yayınlanan bir Facebook grubunda ortaya çıktı. Yazar blog’unda Eylül 2019’da Loch Ness’i ziyaret ettiğinde çekildiğini söylüyor. Fotoğraf çekerken, suda bir dalgalanma gördüğünü ve ardından bir suda yakalandığını iddia ettiği bir su canlısının ortaya çıktığını iddia ediyor.

The Mirror ‘e konuşan yazar “Loch Ness Canavarı’na inanmadığımı söylemeliyim ve açıkçası, eğer bir şey varsa, o zaman manzaraların çoğu için mantıklı bir açıklama var” ifadelerini kullandı.

İşin Aslı Çok Geçmeden Ortaya Çıktı

Görüntüleri inceleyen okuyucular işin gerçeğini aşağıdaki twit ile çözüme kavuşturdu. Görüntülerdekinin Loch Ness canavarı’na ait değil, bir yayın balığı olduğunu kanıtladılar. 2018 yılında Benjamin Gründer, Kai Weber ve Marcus Brock adlı balıkçılar tarafından İtalya’daki Po nehrinde yakalanan 230 kilogram ağırlığında ve 268 santimetre boyunda bir yayın balığı ( Silurus glanis ) olduğu anlaşıldı.

Takdir edilecek derecede dikkatli olan Twitter kullanıcılarından kaçmayan sırtlarındaki pigmentasyon modellerinin parmak izi gibi benzersiz oluşunu işaretlediler. Carrington’un fotoğrafladığı canavara ait olduğu iddia görselde yaratığa ait desen ile İtalya’da yakalanan yayın balığı arkasındaki desen tamamen aynı.

 

 

Öte yandan Loch Ness Gizem blogunda yazar olan Carrington, 3D sanatçısı olarak çalışıyor. Bu da aslında tartışmaların nasıl başladığına dair bir ışık olabiliyordur sanırız 🙂

Bu içeriğe tepkin?