Popüler Bilim

Manyetik Kuzey Kutbu Hızla Yer Değiştiriyor. Neden?

  • Dünyanın manyetik kuzey kutbu son yıllarda Kanada’dan uzaklaştı ve Sibirya’ya yakın bir hızla ilerledi.
  • Araştırmacılar , Dünya’nın dış çekirdeğindeki erimiş demir üzerindeki iki büyük lekenin bu yeni kaçak direği teşvik edebileceğine inanıyorlar.
  • Nerede biteceğini söyleyecek bir şey yok.

James Clark Ross, onu 1831’de Kanada’nın Nunavut bölgesinde Boothia Yarımadası’nda ilk kez tanımladığından beri, bilim adamları o zamandan beri konumunu dikkatlice ölçüyorlar. Ancak son yıllarda şaşırtıcı derecede hızlı bir şekilde Sibirya’ya daha da yakınlaşıyor.

Şimdi, İngiltere ve Danimarka’dan araştırmacılar, bu gizemli hareketin nedenini ortaya çıkardıklarını söylüyorlar: Dünya’nın çekirdeğinin yakınında bulunan 2 manyetik kuvvet lobu.

Araştırmacılar, 5 Mayıs tarihli Nature Geoscience sayısında yer alan makalelerinde , “Dünya’nın kuzey manyetik kutbunun dolaşması, manyetik alanın dikey olarak aşağıya işaret ettiği yer uzun zamandır bilimsel bir cazibe konusu olmuştur .”

Dünyanın manyetik alanı, yine dünyanın dış çekirdeğindeki erimiş demir tarafından üretilir. Bu sıvı demirin akışı, gezegenin manyetik kutuplarının yerini etkileyebilir. Kutuplar yeryüzünün uzun tarihi boyunca birçok kez sürüklenmiş ve hatta yer değiştirmiş olsa da, bu son teşebbüste farklı olan ne kadar hızlı gerçekleştiğidir. 1999’dan 2005’e kadar, Dünya’nın manyetik kuzey kutbu her yıl en fazla 9 mil değişirken son bir yıl içinde 4 katından fazla, 37 mil kadar değişti.

Bu bilim adamları, Avrupa Uzay İdaresi’nin Swarm uydu misyonundan 20 yılı aşkın uydu verisi izlediler ve son yirmi yılda kuzey manyetik kutbunun konumunun büyük ölçüde iki büyük manyetik negatif lob akıntısı tarafından belirlendiğini keşfettiler. Kanada ve Sibirya altında çekirdek-manto sınırında “

[ideabox_post id=”460″]
1970 ve 1999 arasında, dünyanın dış çekirdeğindeki erimiş, manyetik malzemenin akışı değişti. Bu değişiklikler nedeniyle, araştırmacılar, Kanada’nın altında gizlenen manyetik lekenin erken başlarda yavaşça uzadığını ve Dünya yüzeyinde karşılık gelen manyetik yoğunluğu zayıflattığını söylüyor.

Sonunda Kanada’nın altındaki erimiş malzeme kütlesi ikiye ayrıldı ve daha güçlü olanı yavaşça Sibirya’nın altındaki lekeye doğru kaydı. Bu, manyetik kuzey kutbunu manyetik yoğunluğun daha güçlü olduğu Sibirya’ya daha yakın ve daha yakın kaymaya teşvik etti.

2017’de manyetik kuzey kutbu coğrafi kuzey kutbunun 240 mil içine yöneldi. Hareket o kadar hızlı oldu ki, Dünya Manyetik Modelini güncelleyen İngiliz Jeoloji Araştırması ve ABD Ulusal Jeofizik Veri Merkezi, devam etmek için süreçlerini hızlandırmak zorunda kaldı.

Bu içeriğe tepkin?