Popüler Bilim

Neandertaller Sanıldığı Kadar Aptal Değil : Kendi İplerini Yaptılar

Fransa’daki Abri du Maras kazı alanında bulunan örnekler, Neandertallerin daha önce düşünülenden çok daha karmaşık fiber teknolojisi becerilerine sahip olduklarını kanıtlıyor.

Hiç ip yapmaya çalıştınız mı? Aslında biraz zor; İki veya daha fazla elyaf yada pamuk parçasını seyreltip sonra birlikte bükersiniz, aynı zamanda tek tek telleri zıt yönlerde kıvırırsınız, böylece elyaflar birbirine kilitlenir. İlk ipi kim yapmış olursa olsun, inşaat mühendisinin zihninden bahsetmemek için inanılmaz ince motor becerilere ve bazı temel matematiksel anlayışa sahip olmak zorundaydı.

Scientific Reports dergisinin Nisan 2020 sayısında yayınlanan bir araştırmaya göre , ilk ip yapımcılarının insan bile olmaması mümkündü. Yani bugünün standartlarına göre “insan” değil.

Popüler kolektif hayal gücünde, Neandertaller parlak bir insan değildi. Bizler zekiydik onlar aptal, bu yüzden milyarlarca dünyayı doldurmak için hayatta kaldık ve öldüler. Ancak bu teoriyi destekleyen kanıtlar, bu gezegeni bizimle paylaşan son diğer insan türleri hakkında daha fazla şey anlamaya başladığımız için giderek daha da zayıflıyor. Yapılan tutkallar, çocukların emzirilme güdüleri, espriye gülmeleri, takı tasarımı ve sanatsal materyal üretmeleri .. iplik neden üretemesinler ki?

Araştırmacılar, Fransa’nın Abri du Maras’taki bir arkeolojik alanda, muhtemelen 41.000 ila 52.000 yaşında ve bir çocuğun pembemsi tırnağının genişliği olan kordon parçasını keşfettiler. Bu iplik parçası, muhtemelen yaprak dökmeyen bir ağacın iç kabuğundan yapılmış, birlikte bükülmüş üç lif demetinden oluşuyor. İplik, küçük bir taş alete yapışmış olarak bulundu ve muhtemelen alet için bir tutamaç olarak hizmet edecek yada onu tutan iplik çantasının bir parçası olacaktı. Çalışmaya göre, bu ipin parçasını yapmak için kullanılan teknikler “çok daha geniş ölçekte bir elyaf teknolojisi” ni önermekte, bu da giysi, halat, paspas ve balıkçı ağı yapımında kullanılabilecekleri anlamına gelir.

Bu içeriğe tepkin?