Popüler Bilim

Ördeklerin Yediği Balık Yumurtalarının Dışkıdan Sağ Çıkabildiği Keşfedildi

Laboratuar ortamında yapılan deneylerde sazan türü balık yumurtası ile beslenen yeşilbaş ördekler’in dışkısından suya dönen balık yumurtaları’nın bir kısmı hayatta kalmayı başardı. Bu mekanizma’nın istilacı balıkların yayılmasında katkıda bulunabileceği düşünülüyor.

Bir ördek tarafından yenilen balık yumurtaları için, taşlıkta sıkıştırıldığı ve mide asitleri tarafından saldırıya uğradıkları zorlu bir yolculuğa başlar. Ancak yapılan yeni bir araştırma, yenilen yumurtalardan bir kısmının bir ördek dışkısında zarar görmeden çıkabileceğini ve muhtemelen istilacı türler de dahil olmak üzere bu balıkların farklı yerlere yayılmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor.

İsviçre’deki Basel Üniversitesi’nden balık biyoloğu Patricia Burkhardt-Holm, çalışma sonuçlarını paylaştı. Bu çalışma ayrıca “Yüzyıllardır deniz canlı yaşamından izole su kütlelerinde sonradan nasıl balık yaşamının oluştuğuna dair ışık tutuyor” ifadelerini kullandı.

Su Kuşları da Aynı Dağıtım Sürecinde Olabilir

Benzer bir dağıtım ekosisteminin su kuşlarının balıkları yada yumurtalarını dağıtmasının bir yolunu olabileceği de düşünülüyor. Bu kuşların tüyleri, ayakları ve dışkısı vasıtasıyla dayanıklı bitki tohumlarını ve yada diğer canlıların yayılabileceği düşünülüyordu, ancak birçok balık yumurtası yumuşak olduğundan Macaristan Debrecen Ekolojik Araştırmalar Merkezi’nde evrimsel biyolog olan Orsolya Vincze, kuş bağırsağında hayatta kalabileceklerini tahmin etmediklerini ifade etti.

Araştırma Bulguları Nasıldı?

Laboratuarda iki istilacı sazan türüne ait binlerce yumurta ile 8 yeşilbaş ördeğin beslenmesi sağlandı. Ekip, yutulan yumurtaların yaklaşık %0.2’sinin (8.000’de 18) dışkılamadan sonra bozulmamış halde olduğunu buldu. Hatta bu süreçte gelişimine devam eden yumurtalardan bazıları kıvranan embriyolar içeriyordu ve birkaç larva yumurtadan çıktı, Tabiki bu durum tamamen laboratuar ortamında oluşturulduğu için yumurtaların vahşi doğada bu şekilde hayatta kalıp kalmadıkları yada aksine daha fazla oranla kalabilecekleri henüz netlik kazanmış değil.

Bununla birlikte canlı kalan yumurtaların çoğu yenildikten bir saat içinde dışkı yoluyla atıldığı, kalan kısmının dört saat içerisinde tamamen dışkılandığı gözlemlendi. Araştırma ekibi, göçmen ördeklerin bu yumurtaları yutmadan önce düzinelerce veya yüzlerce kilometre yol alabileceğini öngörüyor.

Rakamlara istatistiki ele aldığımızda hayatta kalan yumurta sayısı oranı çok düşük olmasına rağmen, kuş yada ördek gibi canlıların dışkıları üzerinden balık nüfusunu yaymak için önemli bir araç haline getirebilir zira Vincze, tek bir sazanın bile aynı anda yüzbinlerce yumurta bırakabileceğini söylüyor. Haliyle global olarak düşündüğümüzde kendi bedenleriyle dağıtım sağlayabilecek çok sayıda yeşilbaş ve diğer su kuşları var.

Bu içeriğe tepkin?