Popüler Bilim

Örümcek İpeğiyle Yapılacak Lensler Vücut içi Görüntülemede Kullanılabilir

Örümcek ipeği biyolojik dokuların iç kısımlarının son derece yüksek çözünürlüklü görüntülerini yakalamak için kullanılacak görüntüleme cihazlarının lensini üretmek için de kullanılabilir.

Dragline ipek olarak adlandırılan bu örümcek ipeği türü genellikle örümcek ağının “çerçevesi” olarak kullanılır çünkü inanılmaz derecede serttir, çelikten ağırlık olarak da daha güçlüdür. Tayvan’daki Ulusal Yang-Ming Üniversitesi’ndeki Cheng-Yang Liu ve meslektaşları , uzun bacaklar olarak da bilinen Pholcus phalangioides örümceklerinden dragline ipeğini üzerinde lensler inşa etmek için bir çeşit iskele olarak kullandılar.

Bir lens yapmak için, balmumu içinde bir örümcek ipek ipi yerleştirdiler ve sonra üzerine şeffaf reçine damladılar. Reçine, elyafda sarkan bir kubbe oluşturdu ve sonra tüm yapıyı bir ultraviyole fırında ısıtarak sertleştirildi. Elde edilen lensler, kırmızı kan hücresinin boyutuna yakın, sadece birkaç mikrometre çapındaydı.

Lensleri üzerlerine lazer ışığı yansıtarak test ettiler, bu da sıradan lenslerden farklı olarak daha kısa mesafelere odaklanabilen inanılmaz derecede dar bir ışık şaftı olan fotonik nanojet adı verilen bir tür ışın üretti. Örümcek ipeğine az ya da çok reçine damlatmak ve sertleştirmek için toplam ısıtma süresi gibi unsurlar, lensin boyutunu, şeklini ve ışığa nasıl odaklandığını kontrol etmelerine olanak sağladı.

Bu yöntemle yapılacak lensler gelecekte virüs, bakteri gibi nano ölçekli canlı/nesneleri görüntülemek veya canlı dokuların son derece ayrıntılı görüntülerini oluşturmak için yararlı olabilir.

Bu içeriğe tepkin?