Popüler Bilim

Sibirya’da 40.000 Yıl Önce Kesilmiş Dev Kurt Kafası Bulundu

Dünya genelinde rekor kıran sıcaklarla birlikte kutup bölgelerindeki buzlar erimeye devam ettikçe , geçmişten şaşırtıcı süprizlerle karşılaşmaya devam ediyoruz.

Buzul çağından beri korunan ve 2018’de Sibirya’da inanılmaz koşullarda ortaya çıkarılan bu dev kurt kafası, donmuş vahşi doğada gömülmesinden bu yana yaklaşık 40.000 yıl geçmiş. Uzmanlar iki yıllık araştırma ve tarama sürecinin ardından bilgileri kamuoyu ile paylaştı.

Kredi: (Albert Protopopov)

2018 yılında Rusya’nın Yakutistan’ın Tirekhtyakh Nehri kıyılarında bir yerli tarafındn bulunan dev kafa, 40 santimetre uzunluğunda. Sakha Bilimler Akademisi’nden paleotolog Albert Protopopov’un 2019’da Sibirya Times’a verdiği demeçte, “Bu, dokusu korunmuş, yetişkin bir Pleistosen kurdunun ilk kalıntılarının eşsiz bir keşfi, türün nasıl geliştiğini anlamak ve görünüşünü yeniden yapılandırmak için onu günümüz kurtlarıyla karşılaştıracağız.”

Yakutistan’daki Fosil Zenginliği İştah Kabartıcı

Kredi: (Albert Protopopov)

Daha önce aynı bölgede, 2015 ve 2017’de bir dizi eski mağara’larda aslan yavrularının bulunmasıyla bölge’deki fosil zenginliğini de ortaya koydu. Yakutistan’dan bulunan bu kurdun kürkü, dişleri, cilt dokusu ve hatta beyin dokusu hala görünüşte sağlam. Protopopov, İsveç ve Japonya’dan bilim adamları ile birlikte, iki ila dört yaş arası olduğu tahmin edilen yetişkin bir kurda ait olduğu düşünülen kafa üzerinde çalıştı. DNA analizi ve kafatasının tomografi ile incelenen kesik başın daha önce bölgede bulunan yavru kurt ve aslanlardan farklı olarak bütünlüğü ve kas dokuları sağlam ilk örnek olduğunu ifade etti.

 

Bu içeriğe tepkin?