Teknoloji

Coca Cola, Microsoft, Starbucks, Unilever ve Dahası Facebook Reklamlarını Geri Çekti

Tarihinde ilk kez Facebook, 1 Temmuz’da başlayacak reklamverenlerin organize bir boykotu ile karşı karşıya. Bu küçük şirketlerden de değil, Hershey, Honda ve Verizon, Coca Cola, Starbucks, Unilever grubu gibi büyük şirketler harcamalarını durdurdu.

Amerikalı Sağlıklı atıştırmalık markası KIND ve perakende zinciri Target dahil olmak üzere çeşitli sektörlerden şirketler de bu boykotu takip edenlerden. Target, diğer parakende markalarının da boykota katılımını sağlayabileceğini öne sürerek, Temmuz ayındaki reklamın “yılın geri kalanına yönelik planlarımızı yeniden değerlendirmek için” reklam duraklamasını kullanacağını söyledi . KIND kurucusu Daniel Lubetzky, LinkedIn’e yazdığı makale’de, “Facebook’un bu yıl sonuna kadar nefret, bölünme, karalama ve yanlış bilgilendirmenin tanıtımını etkili bir şekilde önlemek için görünür, ölçülebilir ve iddialı çabalar göstermezse Facebook’a ayırdığımız reklam bütçesini süresiz olarak askıya almak zorunda kalacağız” ifadelerini kullandı.

Boykot Nasıl Başladı?

#StopHateforProfit kampanyasının amacı, sosyal medya devinin, Başkan Trump’ın kışkırtıcı mesajları da dahil olmak üzere, nefret dolu konuşma ve yanlış bilgilendirmelerine müdahil olmamak ve bunu yapan şirketleri eleştirmek gibi aykırı bir görüşe sahip olmasıydı. Şirketler en az bir ay boyunca Facebook ve Instagram’da reklam yayınlamayı durdurmayı taahhüt ediyor.

Facebook boykot kararı sonrası herhangi bir açıklama yada reaksiyon göstermiş değil. Önümüzdeki günlerde nasıl bir önlem alacak hepbirlikte göreceğiz.

Bu içeriğe tepkin?