Teknoloji

Evren Olması Gerekenden Daha Hızlı Genişliyor. Neden?

Hubble sabiti, evrenin ne kadar hızlı büyümesi gerektiğini tahmin ediyor; ancak astronomik gözlemler ile arada bir uyumsuzluk var. İşte neler olabileceği hakkında en iyi fikirler.

Kağıt üzerinde Hubble sabiti ile formülize edilmiş hesaplamalar ile fiili genişleme arasındaki tutarsızlık evrenin ne kadar hızlı genişlediğini ve ne kadar hızlı genişlemesini beklediğimizi kozmolojinin en inatçı kalıcı anomalilerinden biri oluşturmaktadır.

Kozmologlar, genişleme oranı beklentilerini (Hubble sabiti olarak bilinen bir oran), Big Bang’den kısa bir süre sonra yayılan radyasyon ölçümlerine dayandırıyorlar. Bu radyasyon , erken evrenin kesin bileşenlerini ortaya çıkarır . Kozmologlar tüm materyalleri kozmik evrim modeline bağlar ve bugün mekanın ne kadar hızlı genişlemesi gerektiğini görmek için modeli ileriye götürürler.

Ancak yine de bir yerden sonra bu tahminler yetersiz kalıyor: Kozmologlar titreşen yıldızlar ve patlayan süpernovalar gibi astronomik nesneleri gözlemlediklerinde, daha büyük Hubble sabiti ile daha hızlı genişleyen bir evren görüyorlar.

Hubble gerilimi olarak bilinen tutarsızlık, tüm ölçümler daha hassas hale gelse bile devam etti. Bazı astrofizikçiler, gerilimin bir ölçüm hatasından başka bir şey olup olmadığını tartışmaya devam edecektirler . Fakat tutarsızlık gerçekse, bu kozmologların evren modelinde bir şey eksik olduğu anlamına gelir.

Son zamanlarda, teorisyenler, standart modele eklendiğinde, evrenin beklenen genişleme oranını artıracak ve gözlemlerle eşleşecek yeni kozmik bileşenler hayal etmekle meşguller.

Harvard Üniversitesi’nden bir kozmolog ve Hubble gerilimine çözümler öneren düzinelerce araştırmacıdan Avi Loeb, “Anomalileri keşfetmek bilimin ilerlemesinin temel yoludur” dedi.

[ideabox_post id=”464″]

Çürüyen Karanlık Madde

Standart kozmoloji modeli, bilinen tüm madde ve radyasyon formlarını ve bunların etkileşimlerini içerir. Aynı zamanda, kozmosun yüzde 96’sını oluşturan karanlık enerji ve karanlık madde olarak bilinen görünmez maddeleri de içerir. Loeb, Bu karanlık bileşenler hakkında çok az şey bilindiği için, belki de standart modelle kurcalamaya başlamak için bariz bir yerdir. “Evrenin genişleme oranını değiştirmek için elinizde olan şey budur,” dedi.

Standart model, karanlık maddenin ışıkla etkileşmeyen yavaş hareket eden parçacıklardan oluştuğunu varsayar. Ama ya karanlık maddenin tek bir maddeden yapılmadığını varsayarsak? Birçok farklı türde görünür parçacık bulunduğundan-kuarklar, elektronlar vb. – birden fazla karanlık parçacık da olabilir.

Bu içeriğe tepkin?