Teknoloji

Google’dan Memnuniyet Verici Türkiye Kararı!

Arama motoru Google, Türkiye’deki arama sayfalarında en üst sırada bulunan alışveriş reklam bantlarını 10 Ağustos tarihinden itibaren  kaldıracağını açıkladı.

Son zamanlarda Google’da yapılan aramalarda başta reklam veren mecraların öne çıkması Rekabet Kurulu’nun dikkatini çekmişti.

Google’a uyarıda bulunan Rekabet Kurulu, reklamların kaldırılması talebinde bulunmuştu.

Google Türkiye’den yapılan açıklamada,

“Rekabet Kurumu’nun Mayıs 2020’deki Alışveriş kararına uymak üzere, Alışveriş Karşılaştırma Servisleri’nin (AKS) bu reklamlara eşit erişimini sağlayan ve Alışveriş reklamlarının kullanıcılar ve satıcılar için kalitesini koruyan bir çözüm önerisinde bulunduk.

Avrupa’daki Google Alışveriş Reklamları davasında başarılı şekilde uygulanan çözüm yolu ile büyük benzerlikler taşıyan önerimizin, Türkiye’de kararın yerine getirilmesine ilişkin sürenin sonuna kadar Rekabet Kurulu tarafından kabul edilip edilmeyeceği belirsizlik taşıyor.

Bu nedenle faaliyetlerimizi yasal çerçevede sürdürmek amacıyla, Alışveriş reklamlarını Türkiye’deki Google Arama sayfalarından kaldırmaktan başka bir seçeneğimiz maalesef bulunmuyor.”

Elbette google için maalesef, zira bu google’ın Türkiye’deki reklam gelirleri için kötü bir gelişme. Ancak zaten adil duruş ve hakkaniyeti sorgulanan google arama sonuçlarının öde&kazan felsefesi ticaret hayatının büyük ve küçük aktörlerinin eşit paydada satış yapabilmesini zorlaştırırken, bu karar sonrasına kobi işletmelerin de pastadan faydalanmasının önünü açacağı için Türkiye için sevindirici bir gelişme.

Google’ın ülkelerin hukuk sistemi ve kapsamında yapmış olduğu bazı uygulamarı ülkelere göre düzenlemesi zaten olması gereken birşey, zira geçtiğimiz hafta benzer bir kararı Brezilya kullanıcıları için yaptığı biliniyor.

 

Bu içeriğe tepkin?