MobilTeknoloji

Hindistan Hükümeti TikTok ve Tüm Servislerini Erişime Kapattı

Hindistan hükümeti, Hintli kullanıcıların verilerini ve gizliliğini koruma amacıyla TikTok ve 58 diğer servislerini yasakladı. Ülkede yasağı savunanlar da, siyasi bir adım olduğunu düşünenler de mevcut. Bilindiği üzere Çin hükümeti ve Hindistan arasında haftalardır süren siyasi bir gelirim söz konusu.

Hindistan Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’nın açıklamasında, vatandaşlarının verilerinin çalınmasının ülkenin güvenliği için bir risk oluşturduğunu belirtirken Android ve iOS platformlarında bulunan bazı mobil uygulamaların, kullanıcıların verilerini gizlice derlemek, çalmak ve yetkisiz bir şekilde Hindistan dışındaki konumlara sahip sunuculara iletmek için kullanıcı ve otarite güvenlik kaynaklarından alınan çeşitli şikayet üzerine bu kararı aldığını vurguladı. Bu verilerin derlenmesi, veri madenciliği ve nihai olarak Hindistan’ın egemenliğine ve bütünlüğüne etki eden Hindistan’ın ulusal güvenlik ve savunmasına düşman unsurlar tarafından profil haline getirilmesi, acil durum önlemleri gerektiren çok derin ve acil bir endişe konusudur.” ifadelerine yer verildi.

Karar İçişleri Bakanlığı ile Ortak Alındı

Bilgi Teknolojileri Bakanlığı ayrıca, kararı hem Hindistan Siber Suç Koordinasyon Merkezi hem de İçişleri Bakanlığı ile ortak bir çalışma yapıldığı ve nihayetinde “bu kötü amaçlı uygulamaları engellemek için kapsamlı bir öneri” alındığını açıkladı.

Toplamda 59 uygulamanın kapsadığı yasağı, iki ülke arasındaki son sınır çatışmasının ardından Çin ürün ve hizmetlerini boykot etme amaçlı ülke çapında bir çağrı sırasında 1.3 milyar Hintlinin gizliliğini korumayı amaçlıyor.

 

Hindistan hükümeti ayrıca, yakın zamanda, ürünlerini Çin’de üretilen malları satın almaktan caydırabilecek olan ürünleri ülkenin e-Pazarında listelerken satıcıların “Menşe Ülkesi” ni listelemesini zorunlu hale getirdi. Amazon ve Flipkart dahil olmak üzere diğer e-ticaret şirketleri, satıcıların menşe ülkelerini listelerine dahil etmelerini zorunlu kılarak hükümetin izinden gitmeye karar verdiler

Hangi Uygulamalar Yasaklandı?

Hindistan hükümeti, popüler sosyal medya platformu TikTok dışında 58 Çin menşeili uygulamanın veri ve gizlilik endişeleriyle yasağa dahil edildiğini söyledi.

Hintli kullanıcılar için TikTok yasağı dışında WeChat, Weibo, Baidu Translate, UC Browser ve daha bir çok popüler Çinli uygulama ve hizmetini içeriyor.

Bu içeriğe tepkin?