Teknoloji

ICBC Bank Kimdir? ICBC Bank Hangi Ülkenin? WeChat Pay Türkiye’ye Nasıl Geldi?

ICBC, 21 Mayıs 2015 tarihine kadar GSD Grubu bünyesinde yer alan. 29 Nisan 2014 tarihinde Banka’nın ana hissedarı GSD Holding A.Ş.’nin Banka’da sahip olduğu %75.50’lik payının Industrial and Commercial Bank of China Limited (ICBC) Şirketine satılmasıyla Çin’deki bankacılık otoritesi China Banking Regulatory Commission (CBRC) tarafından 20 Mart 2015 tarihinde satış işlemine onay verilip, Türkiye’deki Rekabet Kurumu ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ndan (BDDK) onay almasıyla Türkiye’deki faaliyetlerine başlayan bir bankadır.

Peki Çin’deki Büyüklüğü Nedir?

ICBC, esasında 1984 yılında Çin Halk Cumhuriyeti’nde kurulmuş olup, müşterilerine geniş bir yelpazede finansal ürünler ve hizmetler sunmaktadır. ICBC’nin hisseleri Ekim 2006’da hem Hong Kong Borsasında hem de Shanghai Borsasında eş zamanlı olarak işlem görmeye başlayan bir bankadır.

Uluslararası gelişim yıllarından sonra, ICBC operasyonlarını 48 ülkeyi ve bölgeyi kapsayan altı kıtada hizmet vermeye başlarken, yaygın global kapsama ağı ile ICBC, 428 yurt dışı kuruluş, 26.548 self servis bankacılık hizmetleri ve 86.331 ATM’den oluşan dağıtım kanalları ve de çeşitlendirilmiş, uluslararası bilgi tabanlı operasyon yapısı oluşturan geniş bir yelpazedeki internet ve telefon bankacılığı hizmetlerinden ve self servis bankacılık merkezlerinden oluşan e-bankacılık ağı üzerinden 7.628 bin kurumsal müşteriye ve 627 milyon bireysel müşteriye kapsamlı finansal ürünler ve hizmetler sunmaktadır.

WeChat Pay ICBC ile Türkiye’de

Çin’in popüler mesajlaşma uygulaması WeChat kendi ülkesinde 600 milyon kullanıcıya sahip ve Global kullanıcı sayısı da yaklaşık 400 milyon. Total’de 1 milyar kullanıcısı olan uygulama karekod tabanlı ödeme alma uygulaması WeChat Pay’i 2018 yılında devreye aldı. Ülkenin büyük bir kısmında ödeme alan WeChat Pay bunun yanı sıra kullanıcılarının kolaylıkla diğer ülkelerde kur farkından muzdarip olmadan işlem yapmasına olanak sağlıyor.

WeChat Pay ödeme yöntemi Türkiye’de Nasıl Kullanılacak?

WeChat Pay için ICBC Turkey tarafından yapılan açıklamada, “Dünyanın en çok tercih edilen kare kodlu ödeme sistemlerinden biri olan WeChat Pay artık Türkiye’de.” ifadeleri kullanılırken, uygulamanın ilk olarak İstanbul Havalimanı’nda hayata geçirileceği, ardından ise ülke genelinde daha fazla noktada kullanıma sunulacağı belirtildi.

Diğer yandan açıklamada yer alan bilgilere göre, pasaport sonrası dünyanın en büyük gümrüksüz alışveriş alanına sahip İstanbul Havalimanı’nın alışveriş alanları, Çinli turistlerin gözdesi. Gidiş terminalindeki mağazalarda yapılan satışın %25’i ile geliş mağazalarındaki satışın %60’ı Türk yolcular tarafından gerçekleştiriliyor. Türk yolculardan sonra işlem bazında en fazla alışverişi Çinliler yapıyor.
WeChat Pay ödeme yöntemi projesi, mevcut ödeme sistemlerine alternatif olarak kullanıcılara, hızlı, kolay ve güvenilir bir ödeme yolu sunmak üzere geliştirildi. WeChat uygulamasına entegre bir şekilde çalışıyor. WeChat Pay kullanıcıları, akıllı telefonlarını kullanarak hiçbir fiziksel temas olmadan ödemelerini kolaylıkla gerçekleştirebiliyor.

WeChat Pay ödeme sistemi, ilk etapta Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı ve küresel bir aktarma merkezi olan İstanbul Havalimanı’ndaki ICBC Turkey anlaşmalı ödeme noktalarında, ilerleyen dönemde ise Çinli turistlerin yaygın olarak ziyaret ettikleri noktalarda kullanılabilecek.

Bu içeriğe tepkin?