Teknoloji

Virgin Orbit Modifiye Uçaktan ilk Roket Fırlatma Girişiminde Başarısız Oldu

Şirket sözcüsü Richard Branson, Virgin Orbit şirketinin Pazartesi günü 747 uçağın karnından uzaya bir roket atma girişimini iptal ettiğini söyledi.

Şirketin uyduları uzaya fırlatma planının testinde, LauncherOne adı verilen 70 metrelik (21,34 m) roket, “Kozmik Kız” adlı modifikasyon geçirmiş Boeing 747-400 tipi uçaktan yerden yaklaşık  10 km yükseklikte yörüngeye fırlatmayı planlıyordu.

Kaliforniya’daki Mojave Hava ve Uzay Limanı’nından kalkan uçak planlanan irtifaya ulaşıp roketin serbest bırakılmasından sonra, Pasifik Okyanusu üzerinde görevi sonlandırdı.

Yetkili “İlk aşama uçuşunda erken bir anomali meydana geldi. Mühendislerimiz bugün topladığımız veri bloğunu analiz ederken daha fazla bilgi edecek, bu şirketin uyduları uzaya fırlatma planı için önemli bir testti.” ifadelerini kullandı.

Hemen ardından Virgin Orbit CEO’su Dan Hart, “İstediğimiz kadar olmasa da, kendimiz için belirlediğimiz birçok hedefi gerçekleştirdik. Yine de bugün ileriye doğru büyük bir adım attık.” açıklamasında bulundu. Bunların dışında ek hiçbir ayrıntı verilmedi, görüntü paylaşılmadı.

Bu içeriğe tepkin?