Teknoloji

Windows’da Geçici Klasörler Nasıl Silinir?

Bu yöntemle Windows 10 işletim sisteminizin tuttuğu geçici dosyaları güvenle silebilirsiniz.

Bazen bilgisayarınızın hafızasını rahatlatmanın en kolay yolu diskinizden Windows’un geçici dosyalarını silmektir. Bilgisayarınız bazen işlemleri hızlandırmak için arkaplanda geçici dosyalar oluşturur. Bu dosyalar devamlı ihtiyaç duydugunuz dosyalar değildir ve diskinizde gereksiz bir yer kaplar.

Geçici dosyaların büyük kısmı bilgisayardan bilgisayara ve hatta kullanıcıdan kullanıcıya değişen Windows Temp klasöründe depolanır . Bunun için adımlar aşağıdadır ;

1- Başlat çubuğunda bulunan büyüteç (arama) butonuna tıklayın.

2- Arama çubuğuna iki yüzde(%) simgesi arasına aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi temp yazın ve enter’a basın. Başlat çubuğundan arama simgesini bulamıyorsanız WIN + R tuş kombinasyonu ile Çalıştır kutusuna %TEMP% yazıp enter’a basarak da gerçekleştirebilirsiniz.

3- Silmek istediğiniz Temp klasöründeki tüm dosya ve klasörleri seçin. Aksi bir nedeniniz yoksa, hepsini seçin. CTRL + A tuş kombinasyonu tümünü seçmenizi sağlayacaktır.

4- Delete tuşu yada sağ mouse tuşu menüsünden sil’i seçerek dosyaları silin.

5- Hepsi bukadar!

Önemli : Sileceğiniz her bir geçici dosyanın ne için olduğunu veya seçtiğiniz alt klasörlere ne veya kaç dosya dahil edildiğini bilmenize gerek yoktur. Windows, kullanılmakta olan hiçbir dosyayı veya klasörü silmenize zaten izin vermez, bu konuda tereddüt etmeniz gerekmez.

Bu içeriğe tepkin?