Teknoloji

Youtube, Nefret Söylemlerinde Bulunan Üç Kullanıcıyı Banladı

YouTube, Stefan Molyneux , David Duke ve Richard Spencer gibi Amerika’nın ünlü ırkçı söylemlere sahip kullanıcıları başta olmak üzere birçok önde gelen beyaz süpremakist kanalı yasakladı.

Yasaklanan diğer kanallar arasında Amerikan Rönesansı (ve ona ait AmRen Podcast’leri ile) ve Spencer Ulusal Politika Enstitüsü kanalı yer alıyor. YouTube sözcüsü, kanalların defalarca YouTube politikalarını ihlal ettiğini belirterek, YouTube’un harekete geçmesine yol açan diğer ihlaller sebebiyle karar alındığı ifade ediliyor..

Sözcü, “YouTube’da nefret söylemini yasaklayan katı politikalarımız var ve bu politikaları tekrar tekrar veya açık bir şekilde ihlal eden her bir kanalı sonlandırıyoruz . Yapılan askıya alınmaların bunlardan ibaret olmadığını ifade eden sözcü “Nefret söylemi politikalarımızı ihlal ettiği için 25.000’den fazla kanalı sonlandırdık.” ifadelerine yer verdi.

Kanalı yasaklanan bazı içerik oluşturucular, yedikleri ban hakkında tweet atmaya başladılar. Spencer “askıya alınmaya itiraz edeceğini” tweetledi ve yasağı “sistematik, koordineli bir çaba” olarak nitelendirdi. Molyneux ise, YouTube’un “Dünyanın şimdiye kadar ki en büyük felsefe sohbetini askıya aldı” açıklamasında bulundu.

Yasaklar Youtube’dan İbaret Değil

Youtube dışında diğer sosyal medya platformlarından da benzer kararlar geliyor. Reddit The_Donald dahil olmak üzere bir dizi yüksek profilli ve tartışmalı alt dizeyi yasaklamasından sonra Twitch, Başkan Donald Trump’ı iki farklı akışta yapılan yorumlar üzerinde nefret dolu davranışı için geçici olarak yasakladı. Ayrıca Molyneux, bu yılın başlarında Mailchimp tarafından yasaklanmıştı.

Bu içeriğe tepkin?