Tıp / Sağlık

Giysi ve Ayakkabılarımız COVID-19’u Evimize Getirebilir mi?

  • Yapılan araştırmalarda yeni tip koronavirüsün giysi ve ayakkabılar yoluyla iletilebildiği belgelenmiştir.
  • COVID-19’lu bir bireye yakınsanız veya sık sık ilgilenmek durumundaysanız , sık sık çamaşır yıkamak önleyici hijyenin önemli bir parçasıdır.
  • Bu özellikle sağlık çalışanları gibi yüksek riskli bireyler için geçerlidir.
  • Ev deterjanlarının çoğu, çamaşır yıkarken virüsün öldürülmesi için yeterlidir.

Kendinizi güvende tutmak için kendizi karantinaya almak konusunda elinizden geleni yapsanız bile, yeni tip koronavirüs SARS-CoV-2’nin evinize girmesini nasıl önlersiniz?

Her ne kadar bireysel bazda karantinada olsak da, hayati ihtiyaclarımız için market alışverişi gibi ev dışı geziler yapıyoruz. Dışarı çıktığımızda güvenli sosyal mesafeyi de koruyoruz. Eve döndüğümüzde hemen ellerinizi yıkıyor, kapı tokmağı ve tezgah üstü ilk temas bölgelerini dezenfekte ediyoruz. Herşey güzel ve yolunda gibi..

Ancak yine de, endişelendiren diğer hususlar var. Ne kadar önlem alsak da, eve getirdiğimiz nesneler için endişeleniyorsunuz. Yiyecekleriniz güvenli mi? Plastik poşetler? Giydiğim kıyafetler ne olacak? Ayakkabılarım?

Giysiler Düşük Risklidir

Amerikan AdventHealth’de yönetim kurulu bulaşıcı hastalıklar ve koruyucu tıp doktoru MPH Dr. Vincent Hsu , Healthline sitesine verdiği demeçte “Bu virüs hakkında bilmediğimiz çok şey var ve her gün bu virüs hakkında daha fazla şey öğreniyoruz. Ancak mahallenizde kısa bir yürüyüşe çıkmak yada markete hızlı bir ziyaret yapmak istiyorsanız, kıyafetleriniz veya ayakkabılarınızla COVID-19 e maruz kalması pek olası değildir. Ayakkabıların veya giysilerin önemli bir bulaşma kaynağı olduğuna inanmıyoruz ” açıklamalarında bulundu.

Hsu’ya göre, yeni koronavirüsün bu noktada giysi ve ayakkabılar yoluyla aktarılmış hiçbir yazılı vakası olmamıştır.

Yeni koronavirüsün neden olduğu grip benzeri solunum yolu hastalığı COVID-19, solunum damlacıkları ile yayılır. Enfekte bir bireyin başka bir kişiye yakın olarak öksürmesi ve hapşırması, doğrudan bulaşmanın en olası yoludur.

Bununla birlikte, yeni koronavirüsün farklı yüzeylerde insan vücudunun dışında hayatta kalabildiğini biliyoruz, bu da dokunulduğunda iletim ile sonuçlanabilir.

Uzmanlar, yüzeyin türüne bağlı olarak, virüsün birkaç saatten birkaç güne kadar hayatta kalabileceğini tahmin ediyor.

Metal ve plastik yüzeyler virüs için 2 ila 3 güne kadar canlı barındırabilir, ancak kıyafetler hayatta kalmasına elverişli bir malzeme olarak kabul edilmez.

CommonSpirit Health bulaşıcı hastalık uzmanı ve başkan yardımcısı Dr. Kathleen Jordan , “Bu alandaki en iyi çalışmalarımız influenza ve daha önce bilinen diğer virüslerle ilgilidir, ancak genel olarak giysilerin virüslerin en iyi inkübatörü (Kuluçka makinesi) olduğu düşünülmemektedir” dedi. .

Nem ve nem, bir virüsün gelişip gelişemeyeceği konusunda önemli bir çevresel rol oynar. Çoğu kumaş malzemenin doğası buna elverişli değildir.

Özetle En başta bahsettiğimiz önlemleri aldıktan sonra kıyafetleriniz için ekstra bir çaba harcamanıza gerek yok, evde bulunan deterjanlar bu virüsü yok etmek için gayet yeterli.

Peki Ya Ayakkabılar?

Ayakkabılar, doğası gereği kıyafetlerden çok daha kirli olma eğilimindedir. Bu nedenle, bakterileri ve diğer kirleticileri eve taşımaları daha olasıdır.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından yayınlanan yeni bir çalışma , yeni koronavirüsün ayakkabı tabanlarında yaşayabileceğini düşündürmektedir.

Çalışmada araştırmacılar, Covid-19’un çıkış merkezi olan Çin Wuhan’daki bir hastanede yoğun bakım ünitesindeki sağlık personeli üyeleri tarafından giyilen ayakkabı tabanlarından örnekler aldı.

Numunelerin yarısının, COVID-19 testinin pozitif test çıktığını ortaya koydu. Bu bulgular, araştırmacıları tıbbi personel ayakkabı tabanlarının hastalığın taşıyıcısı olarak işlev görebileceğini öne sürdü.

Özetle ayakkabılara dokunmak, ayakkabıları ev içerisine almak gayet riskli görünüyor. Ayakkabılarınızı yaşam alanlarınızdan ulaştırmak, en akılcı çözüm olacaktır.

Bu içeriğe tepkin?