Tıp / Sağlık

Günde En Az 1,5 Kilometre Yürüyüş Sizi Kaloriden Uzak Tutar

Günde 1,5 kilometre, yani yaklaşık 2000 adım. Aslında basit geliyor değil mi? Ancak tam olarak öyle değil. Günde 2000 Adım atarak kaç kalori yakılır? Hızlı yanıtlamak gerekirse bir kupa Latte, Bir snickers yada hafif bir brunch kahvaltı.

2000 adım yürüdüğünüzde yaktığınız kalori miktarı öncelikle mevcut kilonuza ve yürüme hızınıza bağlıdır. Metabolizmanız ve genel sağlığınız da bu miktarda önemli rol oynar. Tabi sağlıklı bir vücuda sahip olduğunuzu ve normal bir metabolizmaya sahip olduğunuzu varsayarsak.

KALORİ VE METABOLİZMA – NASIL ÇALIŞIRLAR?

Yeni başlayanlar için metabolizmayı tanımlamak önemlidir. Bu, vücudunuzun yiyecekleri ve içecekleri enerjiye dönüştürdüğü bir süreçtir, ancak kaloriler nasıl uyum sağlar?

Bildiğiniz gibi, yiyecek ve içecekler kalori içerir. Yedikten veya içtikten sonra, vücudunuz yutulan kalorilerden yararlanmak için karmaşık bir biyokimyasal mekanizmayı tetikler. İhtiyacınız olan enerjiyi sağlamak için kalorileri oksijenle birleştirir.

Vücudunuzun fiziksel aktiviteler dışındaki süreçler için enerjiye ihtiyacı olduğunu belirtmek gerekir. optimal hormon seviyelerini, solunum, hücrelerin büyümesi veya onarımı, kan dolaşımı vb. unsurlar buna dahil.

Vücudunuz bu temel işlevleri desteklemek için belirli bir kalori yakar ki tıpta buna bazal metabolizma hızı denir. Başka bir deyişle, çoğu insan metabolizmaya başvurduklarında düşündükleri ilk süreç. Belirtildiği gibi, metabolizmayı etkileyen birkaç faktör vardır.

  1. Formunuz ve vücut ölçüleri : Daha fazla kas veya daha geniş vücutlu olan bireyler daha fazla kalori yakar. Bu, uyku halinde bile devam eder.
  2. Cinsiyet : Kural olarak, erkeklerin daha fazla kas ve daha az yağları vardır, bu nedenle daha fazla kalori yakarlar. Yeniden ifade etmek gerekirse, aynı ağırlık ve yaştaki bir kadın genellikle daha az yakar.
  3. Yaş : Yaşlandıkça kas kütlesi azalır. Bu, vücudunuzda daha fazla yağ olduğu anlamına gelir ve bu da vücudunuzun yaktığı kalori miktarını azaltır.

Tüm bilgiler ışığında bilinen tüm sağlık otaritelerinin birleştiği ortak bir kanı var :

Bol yürüyüş bol kalori yaktırır

Ancak bir şartla. Hız.

Kalori Yakabilmemiz İçin Hızımız Ne Kadar Olmalı ?

Amerikan Hastalık kontrol ve Önleme merkezi (CDC) çalışmasına göre, Ortalama bir hesapla Erkekler için günde ortalama 96-106 kalori, Kadınlarda ise günlük ortalama 74-90 kalori yakmak en ideali. Ancak unutmamak gereken başka bir unsur daha var Bu miktarlardan fazla kalori girişi olursa pek de işe yaramaz. Yani ;

Zayıflayamabilmek için 1 Günde Verilen Kalori Miktarı, Alınan Kalori Miktarından Yüksek Olmalı

Hızlı tempo yürüyüş için ortalama 7-8 km/saat hızda yürüyüş hızı yağ yakımı için ideal bir miktardır. Şu etkenleri unutmayalım : Vücut ısınız ve kalp ritim hızınız.

Yapılan araştırmalara göre 2000 adım attığımızda ilk 1000 adımda yaktığımız kalori ile ikinci 1000 adımda yaktığımız her zaman farklı olmuş. Yani 2. 1000 adım her zaman daha fazla yağ yakmayı sağlıyor. O yüzden “Günde 2000 adım” mottosu sizi “Gün içerisinde atılan toplam adım” olarak yanıltmasın. Bu şu demek bir kerede bu iş için harcadığınız miktar. Yani 1 den başlayıp aralık vermeksizin 2000 de biten bir süreç.

Makaleyi En önemli hususu hatırlatmakla bitirelim.

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Günde En Az 6000 Adım 

 

[ideabox_post id=”562″]
Kaynaklar :

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/weight-loss/in-depth/metabolism/art-20046508
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12468415
https: // www. cdc.gov/nchs/data/nhsr/nhsr122-508.pdf
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320917.php

Bu içeriğe tepkin?