Tıp / Sağlık

Günde Yarım Kaşık Zeytinyağı Kalp Sağlığını Nasıl Geliştirebilir?

  • Yeni araştırmalar, bir diyete zeytinyağı eklenmesinin daha iyi kardiyovasküler sonuçlara yol açtığını gösteriyor.
  • Zeytinyağının sağlık yararları iyi bilinmesine rağmen, araştırmacılar diğer sağlıklı bitkisel yağlarla benzer olumlu sonuçlar bulmuşlardır.
  • Araştırmalarda bitkisel yağlar, hayvansal yağlardan daha sağlıklı bir yağ formunu temsil eder.
  • Sonuç olarak zeytinyağı, en sağlıklı genel diyetlerden biri olan Akdeniz diyetinin önemli bir bileşenidir.

Akdeniz diyetinin en sağlıklı genel diyetlerden biri olduğu uzun zamandır bilinmektedir .

Yapılan araştırmalar diyetin ana bileşenlerinden biri olan zeytinyağı kalp sağlığını artırmaya yardımcı olduğunu ortaya koyuyor.

Araştırmacılar bulgularını Amerikan Kalp Derneği’nin (AHA) Phoenix’teki Kardiyometabolik Sağlık Bilimsel Oturumlarında sundular .

Başı 1990’lara dayanan uzun vadeli veri analizi, günde 1/2 çorba kaşığı zeytinyağı yemenin, kişide kardiyovasküler hastalık riskini yüzde 15 ve koroner kalp hastalığı riskini yüzde 21 oranında azalttığını göstermektedir.

Zeytinyağı tüketimi yıllardır kalp sağlığının iyileşmesiyle ilişkilendirilirken, bilinçli nüfus üzerindeki hızla artan sağlık grafiklerini de ortaya koyuyor.

Boston’daki Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulunda beslenme bölümünde doktora ve araştırma bilimcisi olan Marta Guasch-Ferre , “Çoğunlukla bu dernekler geçmişte Akdeniz ve Avrupa toplumlarında gösterilmiştir.” dedi Healthline. “Ama şimdiye kadar, ABD nüfusunda sonuç gösteren daha önce yapılmış bir çalışma yoktu.”

New York’taki Northwell Health Kalp Hastanesinde koruyucu kardiyoloji direktörü Dr. Benjamin Hirsh’a göre zeytinyağının sağlığa faydaları yıllardır araştırıyor.

Hirsh , “Zeytinyağı, sağlıksız, doymuş ve trans-yağ asitlerini, hayvansal yağların, iltihabı azaltan ve kolesterolü iyileştiren bir omega-3 yağ asitleri kaynağı ile değiştirmenin basit bir yoludur” dedi. “Ayrıca artmış vasküler fonksiyon, kalp sağlığı ve hayatta kalma ile de ilişkilendirildi.”

Margarin, tereyağı, süt yağı ve mayonez gibi hayvansal yağlar, kalp sağlığını destekleme konusunda zeytinyağından daha az sağlıklıdır.

Yeni çalışmada ortaya çıkan ilginç detay, zeytinyağının bu faydaları içeren tek yağ olmadığını gösteriyor.

Guasch-Ferre, bitki yağlarının sağlık sonuçları üzerindeki etkilerini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, araştırmacıların mısır veya aspir yağı gibi diğer bitkisel yağlarla pozitif ilişkiler gördüğünü söyledi.

“İkame analizi yaptığımızda zeytinyağı hayvansal yağdan daha iyi olsa da, bitkisel yağlardan daha üstün değildi” diye açıkladı. “Bu, diğer bitkisel yağların hayvansal yağlara kıyasla sağlıklı bir alternatif olabileceği anlamına geliyor, çünkü özellikle ABD’de zeytinyağına göre daha uygun fiyatlı olma eğilimindeler.”

Guasch-Ferre, bu bulguların, yağ alımının miktarından ziyade kalitesini vurgulayan mevcut önerilerle tutarlı olduğuna dikkat çekti.

Çalışmanın yeni sorulara yol açtığını ve kuşkusuz zeytinyağı ile kalp sağlığı arasındaki ilişkinin genel olarak anlaşılmasına daha fazla veri ekleneceğini ekliyor.

“Burada analiz edemediğimiz bir şey, ister ister rafine zeytinyağı ister sızma zeytinyağı olsun, farklı zeytinyağı türleri arasında değişkenlik olup olmadığıydı. Sızma zeytinyağı çeşitlerinin daha iyi lipit profilleri ve daha az iltihaplanma ile ilişkili daha yüksek miktarlarda polifenollere sahip olduğunu gösteren bazı kanıtlar var ”dedi.

Guasch-Ferre, “Farklı bitkisel yağların sağlık sonuçları üzerindeki etkileriyle birlikte farklı çeşitlerin etkilerini ve bu derneklerin altında yatan mekanizmaları tanımlamak ilginç olacaktır” dedi.

 

Bu içeriğe tepkin?