Tıp / Sağlık

Kanıta Dayalı: COVID-19 Sırasında Günlük Rutin Değişiklikler Sizi Mutlu Edebilir

  • Araştırmalar, yeni ve farklı deneyimlerle ne kadar mutlu hissettiğimiz arasında bir bağlantı buldu.
  • Araştırmada günlük rutinlerinde daha fazla çeşitliliği olan insanlar pandemi sürecinde daha mutlu hissettiklerini bildirdi.
  • Ayrıca beynin hipokampus ve striatum adı verilen bölgeleri arasında daha güçlü bir bağlantısı vardı. (Bu bölgelerin ne işe yaradığını makalenin devamında okuyacaksınız)
  • Araştırmacılar, COVID-19 salgını nedeniyle kilit altındayken yeni deneyimler bulmanın zor olabileceğini kabul ediyorlar. Ancak bununla birlikte, aynı faydaları fiziksel mesafeyle uyumlu şekillerde elde etmenin mümkün olabileceğini söylüyorlar.

Nature dergisinin 18 mayıs tarihli sayısında yayınlanan bu yeni çalışma fiziksel çevremizle ne kadar mutlu olduğumuzu gösteriyor.

Wisconsin Üniversitesi’nde psikoloji profesörü yardımcı doktora yardımcısı Aaron Heller , “Çalışmalarımız günlük olarak yeni ve çeşitli deneyimler deneyimlemenin olumlu duygular ile bağlantılı olduğunu gösteriyor .

“Günlük rutinlerimizde çeşitliliğimiz olduğunda daha mutlu hissediyoruz ve daha olumlu bir ruh halinde olduğumuzda yeni deneyimler arama olasılığı daha yüksek” dedi.

Bununla birlikte, profesör, bu bilgilerin COVID-19 salgını sırasında, insanların çoğu zaman evde kalmaya devam etmelerinin zor olabileceğini kabul etmektedir.

Fiziksel mesafe izolasyonu ile başa çıkmamıza ve koşullarımız hakkında daha iyi hissetmemize yardımcı olacak bu çalışmadan ne öğrenebiliriz?

Çalışma Hakkında

Araştırmacıların çalışmayı yürütmedeki amacı, günlük deneyimlerin çeşitliliğinin daha olumlu bir duygusal duruma yol açıp açmadığını öğrenmekti.

Bu soruyu araştırmak için, 3-4 ay boyunca New York ve Miami’deki çalışma katılımcılarının rızasıyla kendilerinin GPS takibini yaptılar.

Çalışma katılımcılarından bu süre zarfında olumlu veya olumsuz duygular hissettiklerini bildirmeleri için kısa mesaj yoluyla bildirmeleri istendi.

Araştırmacılar, insanların bulundukları yerde daha fazla çeşitliliğe sahip olduğu günlerde, “özenli”, “heyecanlı”, “mutlu”, “rahat” ve / veya “güçlü” gibi olumlu duygular hissettiklerini belirttiler.

Araştırmacılar daha sonra konumdaki değişkenlik ve duygu arasındaki bu ilişkinin bir şekilde bu bireylerin beyinleri içindeki aktiviteye bağlı olup olmayacağını görmek istediler.

Bir bağlantı olup olmadığını kontrol etmek için, çalışma katılımcılarının yaklaşık yarısının laboratuara geri dönmesi ve MR taraması yaptırması gerekiyordu.

Bazı aktiviteler sırasında hangi alanların aktif olduğunu belirlemek için beyindeki kan akışındaki değişiklikleri gözlemlemek için fMRI (fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme) adı verilen özel bir MRI taraması kullanılabilir.

Araştırma ekibi, farklı deneyimler ve olumlu duygular arasında en güçlü bağlantıya sahip olanların da hipokampusta beyin aktivitesi ve striatum arasında daha güçlü bir bağlantıya sahip olduğunu buldu.

New York Üniversitesi’nde psikoloji yardımcı doçenti olan Catherine Hartley’e göre , hipokampus beynin “mekansal navigasyon ve hafıza oluşumunda merkezi olarak yer alan ancak aynı zamanda mekansal ortamların yeniliğine duyarlı olan bir bölgesidir. ”

Striatum, “çevremizin hangi eylemlerini ve unsurlarını ödüllendirdiğini öğrenme” ile ilgilidir.

Ayrıca, bu bölgelerde daha fazla etkinlik bulamamasına rağmen, bu alanlar arasında, bir kişinin çevresinin keşfinin günlük olumlu bir ruh hali ile ilişkilendirilme derecesi ile bağlantılı bir bağlantı bulduğunu açıklıyor.

Heller, hipokampus ve striatum arasındaki bu beyin bağlantısının farklı yerlere değer ataması için önemli olduğunu söylüyor.

 

Bu içeriğe tepkin?