Tıp / Sağlık

Kanıta Dayalı : Kahve İçmek İçin En İyi Zaman ?

Kahve, dünyanın en popüler içeceklerinden biridir. Kafein adı verilen çok popüler bir uyarıcı içerir.

Birçok kişi kahvesini Gün başlarken tercih ederken , kimileri de birkaç saat beklemenin daha faydalı olduğuna inanıyor.

Bu makalede, kahve içmek için en uygun zamanı, faydalarını ve faydalarını en üst düzeye çıkartırken yan etkilerini en aza nasıl indirbileceğinizi anlatacağız.

Kortizol ve kahve

Sabahları uyandığınızda, stres hormonu yani kortizolünüz o an en üst seviyede olduğundan , güne başladıktan hemen sonra kahve içmenin enerji verici etkilerini azalttığı düşünülmektedir .

Kortizol, uyanıklığı ve odaklanmayı artırabilen bir hormondur. Ayrıca metabolizmanızı, bağışıklık sistemi tepkinizi ve kan basıncınızı da arttırır. (Kanıt Kaynak).

Kortizol hormonu, uyku-uyanıklık döngünüze özgü bir ritim izler, uyandıktan sonra 30-45 dakika zirveye çıkan ve günün geri kalanında yavaşça azalan yükseklen bir seviye tespit edildi. (Kanıt Kaynak).

Bununla birlikte, kahve içmek için en iyi zamanın, kortizol seviyeniz daha düşük olduğunda sabahın ortasından geç saatine kadar olduğu önerilmiştir.

Sabah 6:30 civarında uyanan çoğu insan için bu saat 9:30 ile 11:30 arasındadır. Bu da uyandıktan sonra minimum 3 saat.

Bununla birlikte sanılanın aksine, bugüne kadar yapılan hiçbir çalışmada, sabah kahvenizi içtiğinizde, çok yüksek üstün enerji verici etkileri gözlemlememiştir.

Sabah kahvenizi birkaç saat ertelemenizin önerilmesinin bir başka nedeni, kahveden gelen kafeinin kortizol seviyelerini artırabilmesidir. Bu da sizi daha sinirli yapar.

[ideabox_post id=”567″]

Kortizol seviyeniz zirvede olduğunda kahve içmek bu hormon seviyelerini daha da artırabilir. Uzun süre yüksek seviyelerde kortizol, bağışıklık sisteminizi bozarak sağlık sorunlarına neden olabilir. (Kanıt Kaynak)

Yine de, kahve tüketim kaynaklı yüksek kortizolün sağlık üzerindeki etkileri hakkında uzun vadeli bir çalışma bulunmamaktadır.

Ayrıca, yine bir üstte bulunan kaynakta bulunan açıklamaya göre düzenli olarak kafein tüketen insanlarda kafein kaynaklı kortizol artışları makul ölçüde azalır.

“Sabah kahvesi” ritüelinizi değiştirmek istiyorsanız, kahve alımınızı birkaç saat ertelemenin size daha fazla enerji kazandığını gözlemleyebilirsiniz.

Bu içeriğe tepkin?