Tıp / Sağlık

Multipl skleroz ilacı COVID-19 iyileşmesini hızlandırabilir

Erken tedavi, bağışıklık sisteminin koronavirüs ile savaşma yeteneğini arttırdığı ortaya çıktı.

Yapılan yeni bir çalışma, bağışıklık sistemini artıran bir ilaç MS hastalığı tedavisinde kullanılan bir ilacın, COVID-19 olan bazı kişilerin en azından hastalığın erken aşamalarında alındığında enfeksiyonlarla hızlı bir şekilde savaşmasına yardımcı olabilir.

Vücudun interferon beta 1b adı verilen doğal bağışıklık kimyasallarından birini içeren bir ilaç kokteyli alan kişilerin yanı sıra bir HIV ilacı ve antiviral ilaç kombinasyonu , COVID-19’dan 7 gün içerisinde kurtulmasını sağladı. Daha önceki bir çalışmada, HIV kombo lopinavir ve ritonavir karması, ciddi hastalardaki koronavirüs enfeksiyonlarıyla mücadelede etkili değildi. ( SN: 3/19/20 ). Araştırmacılar, yeni çalışmada, yedi gün veya daha az süre boyunca COVID-19 semptomları olan insanlar hızla iyileştiğini, ancak kokteyl daha uzun süre hasta olanlar için iyileşmeyi hızlandırmadığını ifade etti.

Çalışma, COVID-19 teşhisi konan herkesin iki gün boyunca virüssüz olana kadar hastaneye gitmesi gerektiği Hong Kong’da gerçekleştirildi. Çalışmadaki testlerde bulunan 127 bulaş kişinin hepsinde hafif ila orta şiddette semptomları vardı. Hiçbiri kritik hasta değildi ve hiçbiri ölmedi. Sonuç olarak, bulgular daha ağır hastalara uygulanamayabilir.

Bu içeriğe tepkin?