Tıp / Sağlık

Yapılan Araştırma Koronavirüs’ün Laboratuar’da yapılmadığını ortaya koydu

Bilim adamları SARS-CoV-2’nin kökenleri hakkında komplo teorilerini ciddiye aldılar ve nihayetinde çürüttüler.

Yeni bir çalışma, dünyayı çevreleyen koronavirüs pandemisine, laboratuarda yapılan değil doğal bir virüs’ün neden olduğunu söylüyor.

Virüsün genetik yapısı, SARS-CoV-2’nin bilinen virüslerin bir karışıklığı olmadığını, insan yapımı olması durumunda anlaşılabileceğini ortaya koyuyor. Son zamanlarda pangolin denilen pullu anteater familyasında tespit edilen alışılmadık özelliklere sahip, virüsün doğadan geldiğine dair kanıtlar, 17 Mart sayılı Nature Medicine’de Kristian Andersen ve bilim insanları tarafından rapor edildi.

Kaliforniya, La Jolla’daki Scripps Araştırma Enstitüsü’nde bulaşıcı bir hastalık araştırmacısı olan Andersen, ilk olarak Çin’de bir salgına neden olan koronavirüsü duyduğunda, virüsün nereden geldiğini merak etti. Başlangıçta araştırmacılar, virüsün, Wuhan, Çin’deki bir deniz ürünleri pazarındaki hayvanlardan insanlara sıçrayan ve daha sonra insandan insana bulaşan tekrarlanan enfeksiyonlar tarafından yayıldığını düşünüyorlardı. O zamandan beri diğer araştırmacılar tarafından yapılan analizler, virüsün muhtemelen bir hayvandan bir insana sadece bir kez sıçradığını ve Kasım ayının ortalarından bu yana insandan insana bulaştığını ileri sürdü ( SN: 3/4/20 ).

Komplocular İş Başında

Ancak virüsün genetik yapısının Ocak ayı başlarında ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra, virüsün bir laboratuvarda tasarlandığını ve kasıtlı olarak veya yanlışlıkla serbest bırakıldığına dair söylentiler patlamaya başlamıştı.

New Orleans Tulane Üniversitesi’nden virolog Robert Garry, Talihsiz bir tesadüf’ün komplo teorisyenlerini körüklediğini ifade etti. Wuhan Viroloji Enstitüsü, deniz ürünleri pazarına “çok yakın” ve insanlarda hastalığa neden olma potansiyeli olan yarasalarda bulunan koronavirüsler de dahil olmak üzere virüsler üzerine araştırmalar yaptı. Garry, “Bu durum insanları bunun üzerinde fazlaca kurgu yapmaya götürdü, sonra, “Ah, virüs kaçtı ve kanalizasyona indi ya da laboratuvarlarından çıktı ve pazara falan gitti.” teorileri üretilmesinin komik olduğunu vurguladı.

SARS dahil virüslerin yanlışlıkla salınması geçmişte diğer laboratuvarlardan meydana gelmiştir. “Bu sadece elden çıkarabileceğiniz bir şey değil” diyor Andersen. “Bu aptalca olur.”

Andersen, virüsün insan yapımı olabileceği veya bir laboratuvarda büyüyüp kazara salınabileceği ipuçlarını analiz etmek için birkaç ülkeden Garry dahil evrimsel biyologlar ve virologlardan oluşan bir ekip oluşturdu.

Andersen, “Çok farklı versiyonları olan bu teoriyi, virüsün doğal olmayan bir kökene sahip olduğunu… ciddi bir potansiyel hipotez olarak alalım” dedi.

Sanal bilim portalları aracılığıyla bir araya gelen araştırmacılar, virüsün genetik yapısını veya RNA dizisini kökeniyle ilgili ipuçları için analiz ettiler.

Covid-19 İnsan Yapımı Olamaz

Andersen, virüsün insan yapımı olmadığı “neredeyse bir gecede” belliydi. Bir virüs yaratmayı ümit eden herkes zaten bilinen virüslerle çalışmalı ve onları istenen özelliklere sahip olacak şekilde tasarlamalıdır. Sıfırdan üretmek yerine mevcut olan virüs’e yeni nitelikler kazandırmaya çalışırsınız.

Ancak SARS-CoV-2 virüsünün daha önce bilinen virüslerden farklı bileşenleri vardı, bu nedenle doğada bilinmeyen bir virüs veya virüslerden gelmeleri gerekiyordu. Andersen ve çalışma arkadaşları, “Genetik veriler, SARS-CoV-2’nin daha önce kullanılan herhangi bir virüs omurgasından türetilmediğini kesin olarak gösteriyor ” diyor.

Diğer bilim adamları da aynı fikirde. İsviçre’deki Basel Üniversitesi’nden moleküler bir epidemiyolog olan Emma Hodcroft, “Virüsün tasarlandığına veya bilerek serbest bırakıldığına dair hiçbir kanıt görmüyoruz” diyor. Hodcroft, Andersen’in grubunun bir parçası değildi, ancak dünyaya nasıl yayıldığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için koronavirüste küçük genetik değişiklikleri izleyen Nextstrain.org’lu bir bilim insanları ekibiyle benzer çalışmalar yaptı.

Hodcroft, bu bulgunun, eş değerlendirmeden önce bioRxiv.org’da yayınlanan ve koronavirüste HIV bitleri bulduğunu iddia eden yaygın bir tartışmalı analizden kaynaklandığını söylüyor. Diğer bilim adamları çalışmadaki kusurları hızlı bir şekilde işaret ettiler ve yazarlar raporu geri çekti, ancak virüsün tasarlandığı fikrini körüklemeden önce değil.

Andersen’in grubu daha sonra virüsün yanlışlıkla bir laboratuvardan serbest bırakılıp bırakılmadığını belirlemek için yola çıktı. Bu gerçek bir olasılık çünkü birçok yerde araştırmacılar insanları enfekte etme potansiyeli olan koronavirüslerle çalışıyor. “Bazı şeyler laboratuvardan bazen çıkıyor, neredeyse her zaman yanlışlıkla” diyor.

Andersen, virüsün birkaç beklenmedik özelliğinin araştırmacıların gözüne çarptığını söylüyor. Özellikle, koronavirüsün spike (başak) proteinini kodlayan genin içinde 12 ekstra RNA yapı taşı veya nükleotiti de  bulunuyor.

Nedir Bu Spike Proteini?

Bu spike proteini virüsün yüzeyinde çıkıntı yapar ve virüsün insan hücrelerine kilitlenmesine ve insan hücrelerine girmesine izin verir. RNA yapı taşlarının eklenmesi, başak proteinine dört amino asit ekler ve protein içinde furin adı verilen bir enzimin kesilmesi için bir yer oluşturur. Furin insan hücrelerinde yapılır ve proteinleri sadece sokmanın oluşturduğu gibi belirli bir amino asit kombinasyonunun bulunduğu noktalara ayırır. SARS ve diğer SARS benzeri virüsler bu kesim alanlarına sahip değildir.

Kuş gribi virüsleri furin ile kesilme yeteneğini kazandığında, virüsler genellikle daha kolay bulaşabilir hale gelir. Ekleme ayrıca, şeker moleküllerinin sivri proteine ​​bağlanabileceği yerler yaratarak virüsü bağışıklık sisteminden korumak için bir kalkan oluşturdu.

COVID-19 virüsünün başak proteini de ACE2 adı verilen insan hücrelerindeki bir proteine ​​SARS’den daha sıkı bağlanır ( SN: 3/10/20 ). Daha sıkı bağlanma, SARS-CoV-2’nin hücreleri daha kolay enfekte etmesine izin verebilir. Bu özellikler birlikte COVID-19’un neden bu kadar bulaşıcı olduğunu açıklayabilir ( SN: 3/13/20 ).

 

Bu içeriğe tepkin?