Uzay

Bu Yıldız Kara Delik Tarafından Yutulmaktan Kurtuldu

Bir yıldız olsaydınız ve bir kara delik ile bir kafes maçına girseydiniz bu sizin için pek de güzel olmayacak. Bu evrenin tanımlayıcı özelliklerinden biridir – kara delikler o kadar büyük bir kütleçekimsel çekime sahiptir ki yıldızları (yani sizi) bir bütün olarak yutabilirler. Bu yıldız şanslıydı zira bir karadeliğin gazabından kaçmayı başardı.

Kraliyet Astronomi Derneği Aylık Bildirimleri’nin Mart sayısında yayınlanan bir raporda, GSN 069 galaksisinde (Dünya’dan yaklaşık 250 milyon ışık yılı) bulunan bu kırmızı dev yıldızın, süper kütleli bir kara deliğe biraz fazla yaklaştığı ancak çoğu yıldızdan farklı olarak, kara deliğin tam kucaklaşmasından kaçmayı başardı.

Yine de, kara deliğin muazzam kütlesi (Bizim güneşin yaklaşık 400.000 katı) ve yerçekimi çekmesi, bu kaçan yıldızın etrafındaki eliptik bir yörüngede sıkışmasına neden oldu. Başlangıçta kırmızı bir dev olan yıldızın hidrojen bakımından zengin dış katmanları, kara delik tarafından soyulmuş ve sadece helyum açısından zengin bir çekirdek (beyaz cüce) bırakmıştır. Şanslı yıldızımız, kara deliğin yörüngesinde her 9 saatte bir gezer ve her bir turda kendi bünyesinden parçalar sıyrılırken, kara deliği çevreleyen diğer materyallerle çarpışırlar. Bu süreç bize Dünya’lılar için bir nevi fener olan X-ışınları patlamaları üretir.

Leicester Üniversitesi’nde teorik astrofizik profesörü Andrew King, “Bu [cüce yıldız] kurtulmak için çok uğraşacak, ancak nihayetinde kaçışı olmayacak. Kara delik onu daha yavaş yiyecek, ve asla durmayacak” dedi.

Bilim adamları söz konusu verileri NASA’nın Chandra X-ışını Gözlemevi ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ‘nın bir X-ışını uzay gözlemevi olan XMM-Newton’u kullanarak topladı.

İlk kara delik karşılaşmasından kurtulan bir yıldızın kanıtını tespit ettikleri için inanılmaz şanslı olduklarını söyleye King, “Bu çok daha nadir bir olay,  kısmen karşılaşmanın sadece yaklaşık 2.000 ışık yılı kısa bir süreye sahip olması, evrenin içsel çalışmaları açısından kısa bir zaman” Sonunda beyaz cüce kurtulabilirse , Jüpiter’in kütlesine sahip bir gezegene dönüşebilirdi, tabi yaklaşık bir trilyon yıl kadar sonra.

Bu içeriğe tepkin?