Uzay

En İyi Amazon Prime Bilim Kurgu Dizileri

Bu makale’de Amazon prime yapımı yada sadece bu platformda izleyebileceğiniz bilim kurgu dizileri‘ni inceliyoruz. İncelememizde kıstas olarak referans aldığımız unsurlar, kurgu’ların gerçekçiliği, konunun izleyeni gerçekten sarması, ve konunun kalitesini (sürükleyiciliği) baz aldık. Elbette zevkler değişken olabilir, ancak bu incelemeyi sıkı bilim kurgu takipçilerinin hazırladığını belirtmek isteriz. 🙂

[bs_smart_list_pack_start][/bs_smart_list_pack_start]

The Expanse

2015 yılında çekimine başlanan The Expanse ‘nin ana konusu, Dünya’lılar, Mars’ta koloni kurup orada sürdürülebilir tarımlı, özerk gıda üretilebilen bir yaşamı, atmosferi oluşturabilip kıyafetsiz bir yaşam ve gökyüzüne baktığında maviliği görme hayali ile yanıp tutuşan, bunun yanında dünya’dan çok ileri teknolojiye sahip olan Mars’lılar ile kendini hiçbir yere koyamayan, ekonomik özgürlüğü olmayan, geçimini yağma yada korsanlıkla sağlayan, hayati ihtiyaçlarını kavga dövüş mütemadiyen dünya’lılardan sağlayan Kemer’liler in yaşamını ve mutlak güce hakim olma savaşlarını anlatan, bir solukta bir sezonu izleyebileceğiniz ve sizi gerçekten “acaba sonraki bölümde ne olacak” sorusunu sorduran bir yapım olduğunu ifade edebiliriz. Baktığımızda bu 3 oluşum da insan ve zamanında dünyalılardı. Fakat nesiller evrildikten sonra bulunduğu gezegenin yada uzay koşullarına adapte olduklarından diğer gezegende yaşam oldukça zor. Örneğin Mars’lılar dünya’da yaşayabilmeleri için bazı ilaçlar almak zorundalar. Her yaştan izleyiciye hitap eden bu dizi’de argo ve cinsellik yok denecek kadar az olduğunu belirtmeliyiz.

American Gods

Amazon Images

Defiance

Amazon Images
Amazon Images

2013 yılında çekimine başlanan Defiance, dünyanın neredeyse tamamının uzaylı istilasına uğradığı yakın bir gelecekte geçmektedir. Başıboş yaşam süren bir adamla evlat edindiği Irathient ırkından kızının, St. Louis şehrinin yıkıntılarında insanlarla votan ırkının kurduğu ve barışla dolu yaşam sürdüğü Defiance kasabasına bir şekilde yollarının düşmesiyle maceralar birbirini takip eder. Uzaylılarla insan ırkının barışçıl bir yaşam sürdüğü gerçeğiyle yola çıkarsak Defiance, konu olarak baktığımızda diğer bilim kurgu dizilerinden ayrılıyor. Bu arada Tıpkı The Witcher gibi dizinin konusuna sadık kalan bir bilgisayar oyunu da mevcut. Tek fark The Witcher’da oyundan diziye bir uyarlama söz konusu.

Preacher (Vaiz)

Amazon Images

Bu dizi için ne yazalım bilemedik. Herşey var içinde!  Hayır şimdi gizem zannedenler için biraz açıklama yapsak spoiler’e girecek. Yukarıda herşey var derken öylesine yazmadık, zira 2. sezonda diziye Hitler dahil oluyor! 🙂 Sonra size “Cehenneme git” diyip sizi cehenneme gönderebilen bir Jesse Custer’ımız var. Sümme haşa Allah ile karşılaştığında o’na kafa tutan bir Tulip O’Hare ablamız var.. Aklı fikri mezbaha kurmak ve bu hedefi uğruna saçma bir şekilde çok kişinin canına kıyan bir sanayicimiz var. Söyleyebileceğimiz tek şey ; “Devreleri yakmaya hazır olun”.

Philip K. Dick’s Electric Dreams

Amazon Images

 

Başlangıçta özgün bir kanal içeriği olan Electric Dreams ‘in öncelikle Amerika yayın hakları Amazon Prime tarafından satın alınıp sonrasında dijital platformuna da ekledi. Sinemaseverler tarafından Bilim kurgu/Antoloji kategorisinde değerlendirilen dizi tek sezon olduğu için bir hafta sonu kısıtlamasında çerez gibi gideceğine eminiz.

Bu içeriğe tepkin?