Uzay

Fizikçiler Varsayımsal Karanlık Madde Eksenleri için Kütle Aralığını Daralttı

Eğer ki varsa, atomaltı parçacıklar evrenin ağır kütlesinin kaynağı olabilir.

Aşağıda gerçekleşen ADMX deneyinde, karanlık maddeyi oluşturabilen akslar olarak bilinen parçacıklar için potansiyel kütlelerin başka bir parçasını dışladı.

Atomaltı parçacıklar, evreni kaplayan gizemli bir kitle kaynağı olan karanlık maddeyi oluşturabilir. Eksenlerin son derece hafif olması bekleniyor (bir elektronun kütlesi milyarda yada trilyonda biri). Ancak 2,81 milyonda ve 3,31 milyonda bir elektron volt (yaklaşık 5.5 trilyonda ve 6.5 trilyonda arasında bir elektron kütlesinin arasında) kütle aralığında zor parçacıkların görülmediği , fizikçiler tarafından doğrulanmakta.

Bilim adamları, aksların bir milyonda bir ila bir elektron volt arasında kütlelere sahip olmasını bekliyorlar. Daha önce, ADMX küçük bir kitle araması yaptı ve bilim adamları şimdi bu aralığı genişletiyorlar. Yeni sonuç “Seattle’daki fizikçi Gray Rybka, ADMX’in eş sözcüsü Seattle’daki tüm makul aralığı keşfetmek için uzun bir yolda bir adım” olduğunu ifade ediyor.

Bir başka fizikçi ekibi, bir başka makaleye göre, kütleleri elektron voltunun yaklaşık 6.7 milyonda biri olan eksenleri araştırdı . CAPP-8TB deneyinin bir parçası olan bu araştırmacılar da benzer şekilde parçacık belirtisi bulamadılar, ancak deneyleri, eksenlerin bu kütle aralığında bulunma olasılığını dışlayacak kadar hassas hale getirdiklerini ifade ediyor..

Ancak yine de her iki deney de, eksenler manyetik bir alanda ışık parçacıklarına, fotonlara dönüştüğünde üretilen sinyalleri aramakta. Dedektörler, farklı eksen kütlelerine karşılık gelen belirli ışık frekanslarını arayacak şekilde ayarlanmıştır.

Bu içeriğe tepkin?