Uzay

Mars’daki Lav Tüpleri İnsan Kolonisi için En Güvenli Yer Olabilir

Mars’ta koloni kurup yaşam sürdürebilmek için güvenli bir yer yok. Ancak bir araştırmacı ekibi gelecekte ne olabileceğini belirledi ve Mars kaşiflerinin mümkün olan en iyi yaşam yerini seçti : Hellas Planitia’daki lav tüpleri .

Antik meteorlar tarafından Kızıl Gezegenin yüzeyine oluşan bir krater havzası.

Mars’ın her yeri bizi öldürebilir. Yüzeyi kuraktır, oksijenden yoksundur ve filtrelenmemiş güneş radyasyonuna maruz kalır. Gelecekteki mars kaşifleri, yola çıktıklarında hayatlarını tehlikeye atacaklar. NASA, dünyanın dışında oksijen, gıda ve su arıtma ve üretme konusunda onlarca yıllık deneyime sahiptir. Fakat söz konusu mars ise radyasyon üstesinden gelmesi en zor problem.

Yeryüzünde yani dünyamızda , manyetosfer katmanı olarak bilinen güçlü bir manyetik kalkan bizi uzayın sert radyasyonundan korur. Onsuz, sürekli bir elektromanyetik ışın akışı hücrelerimize ve DNA’ya zarar verir, sağlığımız için korkunç sonuçlar doğurur. İyonize parçacıklar, uzayda daha yavaş hareket eden güneş rüzgarı veya rölativistik kozmik ışınlar olarak akar. Ve biz sadece manyetosferden, Apollo astronotlarından ve diğer uzaya çıkan astronotların deneyimlerinden, bu parçacıklara birkaç gün maruz kalmanın bile baş ağrılarını, ışık parlamalarını ve göz kataraktlarını tetikleyebileceğini biliyoruz. Ayrıca, her zaman bir güneş patlaması veya kozmik ışın patlamasının kurulması olası bir Mars habitatını ani, ölümcül bir doza maruz bırakma riski var.

NASA, bir uzay aracına yada bir dünya dışı araç habitatına koyabileceğiniz çok fazla kalkan var ve Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlar bile Dünya’da deneyimleyeceklerinden çok daha yüksek kanser riskini kabul ediyorlar. Ancak yeni makalede, bu araştırmacılar ekibi, Hellas Planitia lav tüplerinin Marslı kaşiflerin kamp yapabilecekleri en güvenli yerler arasında olabileceğini savunuyor .

Hellas Planitia kendi başına birkaç koruyucu avantaj sunuyor : NASA probları, Mars’taki en yoğun radyasyon ortamlarının kutuplarda olduğunu göstermiştir. Ancak Hellas Planitia ekvatora çok daha yakındır. Ve söz konusu meteor havzası, 7,152 metre (23.464 feet) derinlikte yani en alçakta yer alıyor. Bu Mars’ın ince atmosferinin daha fazla olduğu anlamına gelir. Araştırmacılar, Mars’ın daha yüksek rakımlı bölgelerinden yaklaşık% 50 daha az radyasyonun havza tabanına ulaştığını yazdı. Kaşifler, Mars’ta normal bir yerde 547 μSv / gün ile karşılaştırıldığında, önerilen bu havzada günde yaklaşık 342 mikrosievert (bir radyasyon maruziyeti birimi) bekleyebilirler. Bu orana baktığımızda eve daha küçük bir doz, ancak yine de tipik olarak güvenli kabul edilen dozdan yani dünyamıza oranla çok daha yüksek bir doz.

Bu içeriğe tepkin?