Uzay

Mars’ın Bir Zamanlar Satürn Gibi Halkaları Olabilir

Mars’ın uydularından birinin garip yörüngesi büyüleyici bir gizli tarihi ortaya çıkarabilir.

Mars’ın iki uydusu olan Phobos ve Deimos gizemli yörüngelere sahip olduğu keşfedildi. Özellikle Kızıl Gezegenin yörüngesini o kadar yakından çevreleyen Deimos, düşük irtifadaki yörüngesini 8 saatte tamamlıyor. Uydunun bir dünya günüyle 3 defa mars’ın etrafında dolaşması astronomları şaşkına çevirdi. Yörüngesi’nin de iki derecelik bir açıda oluşu, araştırmacıların şimdiye kadar çoğunlukla gözlerini kamaştırdığı bir şey.

“Ama yeni bir fikrimiz olduğunda ve yeni gözlerle baktığımızda, Deimos’un yörünge eğimi büyük sırrını ortaya çıkardı” diye ekledi.

2017’den itibaren mevcut araştırmalara dayanarak, araştırmacılar Deimos’un Mars’a doğru yavaşça çekildiği ve gezegenin etrafında bir halka oluşturduğu için muhtemelen küçük kayalara bölüneceğini buldu.

Bu durum, Kızıl Gezegenin önceki geçmişte hayat bulan ay’ların daha önce ölümlerini gördüklerini ve milyarlarca yıl boyunca halkalara bölündükleri bir teori üzerine kurulduğunu düşünüyor.

Ayrıca Araştırmacılar, Phobos’tan 20 kat daha büyük olan “Grandparent” ayının, ikinci kez Phobos yaratarak iki kez parçalanıp reformasyon yapabileceğini ileri sürüyorlar. Bu dışa doğru hareket, Deimos’un içe doğru yolculuğuna başlamasına ve yavaş yavaş Mars yüzeyine yaklaşmasına neden oldu.

Bu “döngüsel halka-ay” teorisi, Deimos’un Phobos’dan çok daha yaşlı olduğunu düşünüdüroy ; Milyarlarca yıl. Ayrıca tüm bu teori ve araştırma sonuçları Mars’ın milyarlarca yıl önce etrafında önemli bir yüzüğü olduğunu gösteriyor.

Ama şu an itibariyle, bu sadece bir teori. Japon Havacılık Araştırma Ajansı (JAXA), Onlardan alınacak bir örneği Dünya’ya geri döndürmek için en kısa sürede 2024’te Phobos ve Deimos’u ziyaret etmeyi planlıyor.

Bu içeriğe tepkin?