Uzay

Marsın Buzlu Krateri Korolev Üzerinde Uçmak İstermisiniz?

Avrupa Uzay Ajansı’nın Mars Express uzay aracından topladığı görüntüleri birleştirerek oluşturduğ bu en yeni videosu, Mars’ın en göz kamaştırıcı ve teleskop vasıtasıyla gözlemlenebilir büyüklüklükteki kraterlerinden biri olan Korolev’in çarpıcı görüntülerini sunuyor.

Avrupa Uzay Ajansı Youtube hesabında yayınlanan bu video 2003 yılında ESA tarafından Soyuz aracılığı ile Baykonur uzay üssünden fırlatılan Mars Express’in Yüksek Çözünürlüklü Stereo Kamerasından (HRSC) görüntüler kullanılarak oluşturuldu.

Görüntüler yörüngedeki aracı HRSC’nin yüzey taraması ve stereo kanallarından topografi bilgilerini birleştirerek üç boyutlu toplamasıyla elde edildi ve sonra bilgisayar ortamında video olarak kaydedildi.

Korolev Krateri Özellikleri

Kraterin adı sizlere tanıdık gelebilir. İsmini Rus roket mühendisi ve uzay aracı tasarımcısı Sergei Pavlovich Korolev’den (1907-1966) alıyor. Bugün hala işletilen modern Soyuz roketlerinin öncüsü olan ilk Rus kıtalararası roketi R7’yi geliştirdi. Roket ve uzay aracı tasarımıyla, ilk insan yapımı uydudan (1957’de Sputnik) ve ilk insan uzay uçuşundan (1961’de Yuri Gagarin) sorumluydu.

Korolev Krateri 82 kilometre çapında ve en az 2 km derinliğindedir. Bu iyi korunmuş krater, Mars’ın kuzey kutup dairesinde bir ova’da, (Olympia Undae) alanın büyük bir kısmını çevreleyen büyük bir kumul dolu arazinin hemen güneyinde yer almaktadır.

Yukarıda fotoğrafta gördüğünüz kar değil, krater sürekli olarak su buzu ile doludur ve merkezi höyüğü tüm yıl boyunca yaklaşık 1.8 kilometre kalınlığındadır. Mars’taki en büyük polar olmayan buz rezervuarlarından biridir.

ESA’daki bilim adamları, krater’de oluşan buzun üzerindeki havanın soğuduğunu ve bu nedenle çevredeki havaya kıyasla daha ağır olduğunu açıklıyor. Ayrıca havanın zayıf bir ısı iletkeni olduğu için, su buzu höyüğü ısıtma ve süblimasyondan etkili bir şekilde koruyor.

Bu içeriğe tepkin?