Uzay

Nasa’nın Sonraki Mars Aracı Perseverance Mikrofon’a Sahip Olacak

Mars’ın sesinin neye benzediğini duymaya hazır olun. Zira sonraki Rover Mars aracı ilk mikrofon taşıyan aracı olacak.
Ünlü Gökbilimci Carl Sagan, 1996 yılında NASA’ya yazdığı mektupta Mars seslerinin kaydedilebilir olması, hayal gücünü arttıracak ve insanların uzaya olan ilgisinin artacağını savunarak böyle bir talepte bulundu. Bunun üzerine harekete geçen nasa yeni mars keşif aracına bir değil iki mikrofon yerleştirdi.

Mikrofonlar Ne Sunacak?

Aracın güneş sistemindeki altı aylık yolculuğundan sonra, NASA’nın Perseverance aracına bağlı iki mikrofon nihayet bize Mars’ın aslında neye benzediğini dinleme şansı verecek.

Perseverance’ın Giriş, İniş (EDL) sistemindeki bir mikrofon, gezginin Mars’a zarar vermediğinden emin olmak için tasarlandı. Monte edilen bi kamera sayesinde, yakında ilk kez bir Mars inişini izleyip ve sesini dinleyebileceğiz.

Mikrofonlardan ikincisi, gezginin hangi kimyasallardan yapıldığını belirlemek için kayaları ısıtan ve buharlaştıran bir lazer ışını olan ve daha önce Curiosity’de bulunan ChemCam’i temel alan ancak daha gelişmiş SuperCam enstrümanının bir parçasıdır.

Mikrofonlar ayrıca bize aracın sağlığını anlatabilir. Nasıl ki aracınızı sanayi’deki tamirciye götürdüğünüzde ustanın bir tur atarak tüm sorunları analiz edebiliyorsa aracın mekanik mühendisleri de olası sorunları daha hızlı ve doğru tespit edebilecek. Uzay şirketi Heliospace’in CEO’su ve kurucu ortağı ve SuperCam ekibinin danışmanı Greg Delory, “Direklerin ve tekerleklerin nasıl döndüğünü veya diğer enstrümanların sesinin nasıl duyulduğunu duymak da önemli bir mühendislik teşhis aracı olabilir” ifadelerini kullandı.

 

Bu içeriğe tepkin?